Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

1.ZERDEÇAL

Çocuklar için özenle hazırlanmış, zengin içerikli Kids Macunu, kakao eşliğinde lezzet olarak çocukların tüketimine sunulmuştur.

Tüketimi sonrasında çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, hastalıkların oluşumunu da engeller.

Kids Macunu eşsiz karışımının içerisinde “Zerdeçala” da yer vermiştir.

Zerdeçal (Curcuma longa), zencefil ailesinin (Zingiberaceae)  sarıçiçekleri ve büyük yaprakları olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Hint safranı olarak da bilinir. Anavatanı Güney Asya'dır. 

 Diğer isimler zerdeçal, safran kökü, sarı boya, zerdeçal, Hint safranıdır. Asya'nın tropik bölgelerinde, özellikle Pakistan, Hindistan, Çin ve Bangladeş'te yetişir. Bitkinin ana yer altı kökleri yumurta veya armut şeklindedir. Yan kökleri parmak şeklindedir. Köksapın üst yüzeyi sarımsı ve iç yüzeyi sarıdır. Acı bir tadı vardır. 

1.1.Kullanımı

Zerdeçal ayrıca ipek kumaşları ve ince derileri boyarken ve kına uygularken renklendirici olarak kullanılır. Aynı zamanda turnusol kâğıdı yerine zerdeçal kâğıdı kullanılmıştır. Baharat olarak kullanmak için zerdeçalın koyu sarı rizomlarının suda kaynatılması, yıkanması ve ardından öğütülmesi gerekir. Elde edilen baharatlar da safran yerine kullanılır. Balık çorbası, pirinç, jambon ve çeşitli sebze yemeklerine baharat olarak eklenir. Ünlü İspanyol "paella" yemeklerinde ve Hint "curry" soslarında kullanılır. 

 Ezilmiş zerdeçal karanlıkta veya ışık geçirmez bir kapta saklanmalıdır. Işıkta çöküyor.

Birbirinden zengin gıdaları içerisinde barındıran “Kids Macun” içerisinde Zerdeçala da yer vermektedir.

1.2.Tıbbi Kullanımı 

Parmaklar (rizomlar) ve toz şeklinde ticari olarak temin edilebilir. Birçok madde içerir. Aktif maddesi kurkumindir. Curcumin, geleneksel tıpta birçok sindirim bozukluğunu tedavi etmek için uzun süredir kullanılmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, kurkuminin ülseratif kolitli hastalarda nüks oranını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Ek olarak, kurkumin, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ile ilişkili ağrıyı azaltmaya ve iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bir çay kaşığı zerdeçal (yaklaşık 3 gram) ortalama 30-90 mg kurkumin içerir. Günde 200 mg (yaklaşık 2-4 çay kaşığı toz) dozunda kullanılır. 

 Çeşitli çalışmalar, zerdeçalın anti-inflamatuar, anti-kanserojen ve anti-aterojenik olarak kullanılabileceğini göstermiştir. 

 Zerdeçal (Zerdeçal): Mide ülseri veya safra kanalı tıkanıklığı için kullanmayın. Tıbbi gözetim altında safra taşları için kullanılmalıdır.

1.3.Etimoloji

Farsça "zerd" (sarı) ve "çub" (çöp, odun) kelimelerinin birleşiminden oluşan "zerdeçub" ismi, önce zerdeçaldan sonra zerdeçaldan gelmiştir.

2.Zerdeçalın Faydaları

• Zerdeçalın bu bileşenlerine "curcumin" denir. Kurkumin, zerdeçaldaki ana etken maddedir ve çok güçlü antioksidan ve antienflamatuar özelliklere (ağrı, ateş, antienflamatuar özellikler) sahiptir. Kurkumin de yağda çözünür, bu nedenle yağ içeren bir diyetle alındığında etkilidir.

• Kurkumin doğal bir ağrı kesicidir. Özellikle ani kısa süreli hastalıklarda daha etkili olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni kurkuminin iltihaplanmayı önleyen biyoaktif bir madde olmasıdır.

• Antioksidanlar hücrelere dışarıdan zarar gelmesini önlemeye yardımcı olur. Antioksidanlar ayrıca yaş savaşçıları olarak da bilinir. Vücudumuzdaki serbest radikaller birçok molekül ile reaksiyona girerek DNA'ya zarar verebilir. 

 Zerdeçalda bulunan kurkumin, vücuttaki serbest radikalleri uzaklaştırarak bir antioksidan görevi görür. Aynı zamanda vücudun antioksidan özelliklerini de arttırır.

• Birçok beyin bozukluğu, beyinde işlev gören bir tür büyüme hormonu olan beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) miktarındaki azalmayla doğrudan ilişkilidir. 

 Kurkumin'in BDNF seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir. Bu, hafızayı iyileştirebilir ve depresyon ve Alzheimer hastalığı için yeni bir umut verebilir.

• Endotel hasarı kan basıncını ve kan pıhtılaşmasını olumsuz etkiler. Bazı araştırmalarda curcumin'in egzersiz kadar etkili olduğu ve madde verildiğinde endotel fonksiyonunda iyileşmeler gözlemlendiği belirtilmiştir. 

 Ayrıca kalp hastalığı riskini azaltmada umut vericidir.

• Araştırmacılar, kurkuminin moleküler düzeyde kanser hücrelerinin büyümesini, gelişmesini ve yayılmasını engelleyebileceğine inanıyor. Araştırmalar, kanser hücrelerini yok edebileceğini bile gösteriyor. 

 Özellikle kolon kanseri gibi gastrointestinal kanserlere karşı etkili olduğuna inanılmaktadır. Tüm bunlar göz önüne alındığında, yüksek dozda kurkuminin kanser tedavisi üzerinde ne gibi yan etkileri olacağı belirsizdir.

• Kurkuminin kan-beyin bariyerini geçerek tedavi için beyne ulaşabildiği bilinmektedir. Ayrıca Alzheimer hastalığında hücre hasarı üzerinde tedavi edici etkisi vardır. 

 Bu konuda kesin bilgi için daha fazla araştırma beklenmektedir. Alzheimer hastalığının henüz bir tedavisi yok. Bu sebeple ilk etapta görülmemek çok önemlidir.

• Artritin birçok türü olmasına rağmen esasen eklem iltihabıdır. Kurcumin'in anti-inflamatuar özellikleri ile artritle savaşmaya yardımcı olabilir. Birçok çalışma bunun doğru olduğunu göstermektedir.

• Kontrollü bir deneyde 60 hasta rastgele 3 gruba ayrıldı. Bir grup çok popüler bir antidepresan aldı, diğeri kurkumin aldı ve son grup ikisini birlikte aldı. 6 hafta sonra kurkumin alanlar antidepresan alanlara benzer etkiler gösterdi ve her ikisini de alan grup en iyi grup olarak belirlendi. Yani zerdeçalda bulunan bu madde antidepresan olarak etkilidir. Dolayısıyla bu maddenin mutluluk hormonları olan serotonin ve dopamini de artırdığı tespit edilmiştir.

• Küçük bir 1989 araştırması, zerdeçal bitkisinden yapılan besin takviyelerinin, muhtemelen bitkinin iltihaplanma için çok iyi olması nedeniyle, mide ekşimesi ve hazımsızlık semptomlarını önlemede etkili olduğunu buldu.

• Yapılan araştırmalara göre zerdeçalın pankreasın insülin üreten hücreleri üzerinde etkisi olduğu biliniyor. Bu nedenle kan şekerinizin aniden düşmesini ve yükselmesini engellemek için çalışır. Bu, aniden yiyeceklere saldırmamızı ve aşırı yememizi önler.

• Kurkumin kalp hastalığı, kanser ve Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olabilirse, uzun ömürlülük konusunda net faydaları olacaktır. Ek olarak, oksidasyon ve inflamasyon yaşlanmada rol oynadığından, hastalıkları önlemenin çok ötesine geçen etkileri olabilir.

 Kaynakça

https://tr.wikipedia.org/wiki/Zerde%C3%A7al

https://scholar.google.com/scholar?hl=tr&as_sdt=0%...


Tüm hakları Saklıdır