Yulaf Unu Faydası Nedir?

Yulaf Unu Faydası Nedir?

Yulaf Unu Faydası Nedir?

1.YULAF UNU

Çocuklar için özenle hazırlanmış, zengin içerikli Kids Macunu, kakao eşliğinde lezzet olarak çocukların tüketimine sunulmuştur.

Tüketimi sonrasında çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, hastalıkların oluşumunu da engeller.

Kids Macunu eşsiz karışımının içerisinde “Yulaf Ununa” da yer vermiştir.


Aslında yulaf, insanlığın buğday kadar uzun süredir tükettiği besinlerden biridir. Sadece insanlar için değil hayvanlar için de çok önemli bir besin kaynağıdır. Tahıllar arasında çok özel bir yeri vardır. On yıllardır tüketilen yulafın değeri son yıllarda artmış ve günlük beslenmemizdeki yeri çok önemli hale gelmiştir. Diyet yapanların veya sağlıklı beslenenlerin favorilerinden biri haline geldi. Yulafın öneminin artmasıyla yulaf unu ve yulaf kepeği gibi ürünler kullanılmaya başlandı. 

 Ama bu yulaf unu nedir? Faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır? Yulaf ezmesini evde yapabilir misin? Yulaf unu ile ilgili tüm sorularınızı açıklıyoruz. Faydaları ile şaşırtan bu harika yemeği gelin birlikte öğrenelim.

1.1.Yulaf Unu Nedir?

Yulaf, ana maddesi yulaf olan, birçok farklı öğütme işleminden geçirilerek elde edilen bir yulaf türüdür. Yulaf unu, yulaf gibi birçok insanın yıllardır yiyip sevdiği bir malzeme veya yiyecek değildir. Evde yapımı da çok kolay olan bir un olan yulaf ezmesi, diğer unlara göre çok daha uzun raf ömrüne sahiptir. Yulaf unu sayesinde tazeliğini ve lezzetini daha uzun süre koruyan tarifler yapabilirsiniz. Ayrıca yulaf unu, düşük glisemik indeksli bir un olduğu için çok tatmin edicidir. Yulaf unu daha iri ve soluk sarıdan açık griye kadar değişen renktedir. 

1.2.Evde Yulaf Unu Nasıl Yapılır?

• Yulaf unu tazeliği ve lezzeti için güvendiğiniz yulafları kullanması çok önemlidir. Bazı yulaf türleri çok sert olduğundan ve istenen sonuçları elde etmek biraz zaman alabileceğinden, daha yumuşak yulaf kullanmanızı da öneririz. Yulafınızı bu şekilde alın ve robotunuza aktarın.

• Yulafınızı toz kıvamına gelene kadar mutfak robotunda işleyin. Bu işlem biraz zaman alabilir. Ara sıra mutfak robotunun kapağını kaldırın ve yapışkan pirinç ununu içine aktarın. İstediğiniz hamur kıvamına gelene kadar bu işleme devam edin. Yulaf ezmesini iyice eleyin.

• Elendikten sonra dilediğiniz tarifte güvenle kullanabilirsiniz. Elde ettiğiniz unu hava almayan bir kap veya kavanozda saklayarak da tüketebilirsiniz.

1.3.Yulaf Unu Nasıl Kullanılır?

• Yulaf unu özellikle diyet yaparken sağlıklı bir tatlı olarak kullanabilirsiniz. Tatlılar için ideal olan bu un sayesinde pastadan kurabiyeye, pastadan ekmeğe kadar çok çeşitli pasta tariflerini güvenle yapabilirsiniz. Sütlü tatlılara da ekleyip yulaf ezmesi ile koyulaştırabilirsiniz. Tokluğu artırmak için pizza gibi yemeyi sevdiğiniz tariflerde beyaz un yerine yulaf unu kullanabilirsiniz.

• Mutfaktaki tüm unlu mamullere yulaf ezmesi ekleyebilirsiniz veya köftelere galeta unu eklemek yerine yulaf unu ekleyebilirsiniz. Ayrıca yulaf unu maskesi yapıp yüzünüze uygulayarak cildin yenilenmesine ve parlamasına yardımcı olabilirsiniz.

2.Yulaf Ununun Faydaları

• Yulaf unu düşük glisemik indeksi sayesinde kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olur. 

• Aynı zamanda onu tok tutarak sık acıkmalarını veya ani tatlı isteklerini engellemeye yardımcı olur. 

• Yulaf unu çok fazla lif içerir. Bu nedenle bağırsak yolunuzun daha düzenli çalışmasına yardımcı olur. 

• Vitamin ve mineral içerdiğinden bağışıklık sisteminizin güçlenmesine de yardımcı olur. 

• Enerji verir.

3.Yulaf Unu Kalori ve Besin Değeri

• Yulaf unu kalori açısından hem sağlığına önem verenlerin hem de sporcu beslenmesiyle beslenenlerin ilgisini çekiyor. 

• 100 gram yulaf 63.29 gram karbonhidrat içerir. 12.53 gram protein, 7 gram yağ, 5.43 lif, 348 mg potasyum ve 54 mg kalsiyum içermektedir.

• Diyette 2 yemek kaşığı yulaf 1 dilim ekmeğe eşittir. 

Yulaf ezmesi  son zamanlarda çoğu mutfakta yüksek besin değeri olan bir toz olarak ortaya çıktı. Yüksek bir karbonhidrat kaynağı olmasının yanı sıra lif açısından da oldukça değerlidir. 

• Selenyum ayrıca bakır, fosfor, potasyum ve kalsiyum açısından da zengindir. 

• "Yulaf ezmesi glüten içerir mi?" Bu sorunun cevabını bu yazıda  bulabilirsiniz. Çölyakla Yaşam Derneği tarafından yapılan açıklamada, glüten içeren besinler arasında yulaf unu ile yapılan her şeyin yer aldığı belirtildi. Bu, yulaf ezmesinin glüten içerdiği anlamına gelir.

Kaynakça

https://scholar.google.com/scholar?hl=tr&as_sdt=0%...

Tüm hakları Saklıdır