Yenibaharın Faydaları Nelerdir?

Yenibaharın Faydaları Nelerdir?

Yenibaharın Faydaları Nelerdir?

1.YENİBAHAR 

Çocuklar için özenle hazırlanmış, zengin içerikli Kids Macunu, kakao eşliğinde lezzet olarak çocukların tüketimine sunulmuştur.

Tüketimi sonrasında çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, hastalıkların oluşumunu da engeller.

Kids Macunu eşsiz karışımının içerisinde “Yeni Bahara” da yer vermiştir.

Latincede “Pimenta racemosa” olarak adlandırılan yenibahar, Amerikanın sıcak bölgelerinde yetişen mersingiller familyasına ait bir bitki türüdür. Kokulu ve hafif acı bir baharattır. Yemeklere özgün bir tat katan yenibahar özellikle köfte yapımında kullanılır. Çeşni katmak amacıyla da turşularda kullanılır. Yenibahar istilacı bir yabani ot olarak bilinir.

Bitkinin olgunlaştıktan sonra kurutulup baharat olarak kullanılması için, bitkinin küçük ve kokulu meyveleri kullanılır. Meyveler yeşilken toplanır ve güneşte kurutulur, rengi kahverengiye döndüğünde kullanmaya hazırdır.

1.1.Yenibaharın Faydaları Nelerdir?

Vücuda birçok fayda sağlayan yenibahar, antiseptik ve antioksidan özellikler gösteren bir bitkidir. Yenibaharın en yaygın olarak bilinen faydaları arasında şunlar yer alıyor:

• Bağırsakların sağlıkla çalışmasına destek olan yenibahar, kusma, mide bulantısı ve ishal gibi sindirim sebepli birçok soruna da çözüm oluyor.

• Vücudun hastalıklara karşı direncini artırıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

• İçeriğindeki potasyum sayesinde kan dolaşımının sağlıkla devam etmesini sağlıyor.

• Bu etkisiyle yenibahar, kan basıncının da düzenlenmesine destek oluyor.

• Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltıyor.

• Sindirimi rahatlatmakta ve gaz giderici özelliği taşıyor.

• Yemeklerde sık sık yer verilen yenibahar, hazmı kolaylaştıran özelliği ile biliniyor.

• Antiseptik özellikleri sebebiyle diş sağlığını da destekleyen yenibahar, özellikle bakteri kaynaklı diş ve diş eti problemleri yaşayanlara yardımcı oluyor.

• Vücudun farklı yerlerinde oluşabilen iltihaplanmaların da daha hızlı iyileşmesine destek oluyor.

• Son olarak, yenibaharın eklem ağrılarına ve damar sertliğine de iyi geldiği söyleniyor.

2.Yenibahar Nasıl Kullanılır?

Aroması zencefil, tarçın, Hindistan cevizi ve karanfil gibi baharatlara benzeyen, bu zengin aroması sebebiyle ana yemeklerden tatlılara kadar birçok farklı tarifte kendine yer bulan yenibaharı nasıl kullanacağınızı bilemiyorsanız söz ettiğimiz şu tariflerde kullanarak işe başlayabilirsiniz:

Yenibahar ile köfte yapabilir, sarma ve dolma için hazırlayacağınız iç harca ilave edebilir, hemen hemen tüm et yemeklerinde bir baharat olarak gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Köfte, pilav içi ya da diğer et yemekleri dışında yenibaharı farklı tariflerde değerlendirmek isterseniz hazırlayacağınız aşurelerin, cezeryelerin, kek ve kurabiye tariflerinin içine de yenibaharı bir baharat olarak gönül rahatlığıyla ilave edebilirsiniz. Yenibahar kendine has aromasını bu tariflere dahil ettiğinde mis kokulu lezzetler elde etmeniz işten bile değil.

Tüm bunların yanında dilerseniz yenibaharın çayını demleyerek tüketebilir ya da güvenilir aktarlardan veya doğal ürün satışı yapan mağazalardan yenibahar yağı temin ederek onu harici olarak cildinize uygulaya bilirsiniz.

Kids Macunun içerisinde de yer alan Yenibahar, şifa kaynağı olarak bir çok hastalığa kalkan rolü gösteriyor.

Kaynakça

https://scholar.google.com/scholar?hl=tr&as_sdt=0%...

Tüm hakları Saklıdır