Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçının Faydaları Nelerdir?

1.TARÇIN

Çocuklar için özenle hazırlanmış, zengin içerikli Kids Macunu, kakao eşliğinde lezzet olarak çocukların tüketimine sunulmuştur.

Tüketimi sonrasında çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, hastalıkların oluşumunu da engeller.

Kids Macunu eşsiz karışımının içerisinde “Tarçına” da yer vermiştir.

Tarçın (Cinnamomum), defnegiller familyasından anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan, yaprak dökmeyen hoş kokulu kokulu ağaç cinsi.

1.1.Adlandırma

Diğer Türk dillerinde de (Azerice darçın; Türkmence dalçın; Kırgızca darçin; Kazakça darşın) kullanılan Türkçedeki tarçın sözü «Çin ağacı» anlamına gelen Farsça dārçïn (دارچين) kelimesinden alıntıdır. Farsçadaki uzatımlı diğer bir form olan dārçïnï (دارچينى) kelimesinden de Arapçaya dārşïnï (دارشينى), Tibetçeye dal çini biçiminde geçmiştir.

1.2.Tarihçe 

İnsanlık tarihinin en eski baharatlarından biri olan tarçının bilimsel adı cins adı olan “Cinnamomum”, Yunancadaki “kinnamomon” sözcüğünden gelir. M.Ö. 3000 Çinliler tarafından kullanılıyordu. Avrupa'da 16.'dan 18 yy’a kadar en değerli ve pahalı baharatlarından biri sayılıyordu. Ünlü tüccar Anton Fugger 1530'da İmparator V. Karl'ın borç senetlerini onun gözleri önünde tarçın baharat çubuklarından oluşan bir ateşle yakmış, böylece kendi zenginliğini kanıtlamıştır.

1.3.Kullanıldığı Yerler

Esasen ağacın kurutulmuş kabukları kullanılır. Kabukların dış kısmında mantar tabakası bulunur ve grimsi renklidir. Tarçın baharatı, ağacının gövde ve dal kabuklarının dış kısmı sıyrıldıktan sonra kalan iç kabuğun kurutup öğütülmesiyle elde edilir. Ayrıca kabuklarının iç içe konularak rulo gibi kıvrılmasıyla da çubuk tarçın elde edilir. Kokusu kuvvetli, kesin ve uzun süreli, tadı tatlımsı ve yakıcıdır. Tanen ve uçucu yağ taşır. Baharat olarak kullanılır. Meyveleri de baharlı, lezzetli ve tarçın kokuludur, tarçın yerine kullanılır. Tatlılara, özellikle de sütlü tatlılara çeşni olarak katılır. Kahve, çikolata ve meyve soslarında, içeceklerde de yaygın olarak kullanılır. Mutfakta Kullanılışı Kuzu eti, tas kebabı, çeşitli soslar, sütlü ve pirinçli tatlılar, çikolatalı kekler, tartlar, punç, sıcak şarap, çay vb.

1.4.Üretim

2020'de, dünya tarçın üretimini 222,122 tonla ve 98%'lik bir oranla 4 ülke tarafından karşılanmıştır: Endonezya, Çin, Vietnam ve Sri Lanka.

2.Tarçın’ın Faydaları

Antioksidan bakımından zengindir. Bu sayede birçok kanser türüne karşı koruma sağlar. Tarçın yağı başlangıç halindeki bronşit ve zatürreye iyi gelir. Magnezyum, kalsiyum, lif ve demir kaynağıdır.

Günde yarım kaşık alındığı takdirde kolesterolü düşürür. Bal ve limonla alındığında soğuk algınlığı, grip ve nezleye iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır, mide kramplarını giderir, kusmayı önleyici bir etkisi vardır.

Balla karıştırarak 1 hafta boyunca her gün kahvaltı öncesi alındığında eklem ağrılarında ciddi bir azalma meydana gelir. Tarçın koklamak hafızayı canlandırıcı etki yapar. İçine katıldığında yiyeceklerin bozulmasını ve bakterilerin büyümesini önleyen doğal bir gıda koruyucusudur. Koli bakterilerinin vücuda yayılmasını önler. Hafızayı güçlendirir ve çevresel etkilere karşı duyarlılığı arttırır.

2. Tarçın Nasıl Tüketilmelidir?

Toz olarak tüketilmek istenirse günde yarım çay kaşığı tarçını aşmamalıdır. Ayriyeten toz halinde tüketmek yerine yemeklerin içerisinde kullanılmalıdır. Sıcak su ile tüketerek faydalarından yararlanmak isteyenler hazırlamış oldukları kek kurabiye gibi hamur işlerine ve yemeklere eklemek için ideal ve yararlı bir ek gıdadır. 

Zengin içeriklere sahip olan Kids Macun tarçını da karışımın içerine dahil etmiştir. Tarçın içerisindeki antioksidanlar, hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar etkilere sahiptir.

3.Tarçın ve Bal Karışımının İnanılmaz Faydaları

Eski Ayurveda tıbbına göre bal ve tarçın çoğu rahatsızlığı tedavi edebilir. Kilo kaybı, akne, idrar yolu enfeksiyonları, bağışıklık sistemi, hazımsızlık ve ağız kokusu için çalışır. Diş ağrısı, soğuk algınlığı ve öksürük, karın ağrısı ve diğer bazı rahatsızlıkları giderin. Bu bileşenlerin her ikisi de duruma bağlı olarak meyve suyuna veya çaya eklenebilir veya cilde macun veya maske olarak uygulanabilir.

4.Bal ve Tarçının Besin Değeri

Bal ve tarçın, besin değeri çok yüksek besinlerdir ve sağlıklı bir vücudun ihtiyaç duyacağı birçok vitamin, lif, şeker, protein ve mineral içerirler. Tarçın ayrıca çok az miktarda yağ içerir.

Bal ve tarçında kalsiyum, demir, sodyum, magnezyum, fosfor ve çinko bol miktarda bulunur. Vitamin değeri açısından C vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, folik asit ve niasin açısından zengindir. Tarçın ayrıca A, E, D ve K vitaminlerini içerir.

4.1.Bal & Tarçın Karışımının Sağlığa Etkileri

Bal ve tarçın karışımı, bağışıklık sistemini güçlendirmenin harika bir yoludur. Her zaman yorgun hissetmeyi azaltır ve soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

• Diyabet

Tarçın, kandaki glikozun atılmasına yardımcı olan insüline benzer antioksidanlar içerir. Doğal şekerler içeren bal, yapay şekerlemelerin neden olduğu vücuda zarar vermez ve şeker ihtiyacını en zararsız şekilde giderir.

• Kaşıntı

Özellikle böcek ısırığından kaynaklanan bir kaşıntı üzerine bal ve tarçın karışımı sürülürken kısa sürede kaşıntıyı kesecek, şişliği azaltacak ve olası enfeksiyonu önleyecektir. Aynı zamanda bu karışım tüm cilt tipleri için uygundur ve zararlı değildir.

• Cilt Bakımı

Enfeksiyon önleyici yapısı, sivilcelere ve yüzdeki küçük yaralara da iyi gelecektir. Özellikle patlayıp yaraya dönüşmeye başlayacağınız sivilcelere iyi gelecek ve iz kalmasını önleyecektir. Yüzde iz bırakmak istemeyen küçük yaralara güvenle uygulanabilir. Küçük yanıklara neden olur, ancak tamamen zararsızdır. Kırışıklığa meyilli bölgelere uygulandığında bu risk en aza indirilecek ve cilt daha geç yaşlanacaktır.

5.Bebeklere Tarçın Ne Zaman Verilir?

Tarçın, bir çocuğun baharat olma yolundaki ilk adımı, tattığı ilk baharat olabilir. Tarçın, bebek mamaları katı gıdalara geçtiğinde tatlandırmak için kullanılabilir. Ancak yiyeceklerine çok az miktarda tarçın eklemek en iyisidir. Çok fazla tarçın kullanırsanız, çocuğunuzun vücudu mide bulantısı ve ishal ile reaksiyona girebilir. Çok fazla tarçın kullanmak da alerjiye neden olabilir. Bebeğinizin diyetine tarçın eklemek için ideal zaman 6 aylıktır. 6.  aydan itibaren bebeğinize tarçınlı yoğurt vermeye başlayabilirsiniz. Böylelikle bebeğiniz yoğurt ve tarçının faydalarına ulaşabilecektir.

Kaynakça

https://scholar.google.com/scholar?hl=tr&as_sdt=0%...


Tüm hakları Saklıdır