Rezene'nin Faydaları Nelerdir?

Rezene'nin Faydaları Nelerdir?

Rezene'nin Faydaları Nelerdir?

1.REZENE

Çocuklar için özenle hazırlanmış, zengin içerikli Kids Macunu, kakao eşliğinde lezzet olarak çocukların tüketimine sunulmuştur.

Tüketimi sonrasında çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, hastalıkların oluşumunu da engeller.

Kids Macunu eşsiz karışımının içerisinde “Rezeneye” de yer vermiştir.

Rezene (Foeniculum vulgare) maydanoz ailesine (Apiaceae) aittir; Akdeniz ve Yakın Doğu bölgelerine özgü, iki metreye kadar boylanabilen, iki yaşında aromatik otsu bir bitkidir.

1.1.Morfolojik Özellikleri 

Yaprakları minyon ve parlaktır. Gövdeler dik, içi boş silindirler ve tüysüzdür. Çiçekler uzun, çift şemsiye şeklindedir. Meyvesi silindirik, parlak ve yeşilimsi-kahverengi renktedir. Tohumları yağlı bir dokuya sahiptir, protein ve yağ bakımından zengindir. Esas olarak kayalık ve kurak yerlerde yetişir.

1.2.Yetiştirmesi

Rezene, güçlü bir tada sahip olan yenilebilir yaprakları ve meyveleri nedeniyle hem çeşidinde hem de başka yerlerde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Anason veya meyan kökü aroması, anason ve anasonda da bulunan ve genellikle daha az yoğun olmasına rağmen tadı ve aroması kendilerine benzeyen aromatik bir bileşik olan anasondan gelir.

Fennel Florence (Foeniculum vulgare Azoricum grubu; eşanlamlı F. vulgare var. Azoricum), bitki grubu ile soğan benzeri bir yapı oluşturan şişmiş yaprak tabanlarına sahiptir. Yetiştirilir ve hafif ama daha hafif bir anason aromasına sahiptir. Floransa dereotu yabani çeşitten daha küçüktür Bazı Floransa dereotu çeşitleri, özellikle İtalyan adı "finocchio" olmak üzere birçok başka adla bilinir. Kuzey Amerika süpermarketlerinde genellikle "anis" olarak yanlış etiketlenir.

'Foeniculum vulgare' 'Purpureum' veya 'Nigra', 'bakır yapraklı' dereotu bahçede süs bitkisi olarak oldukça popülerdir.

Rezene, kuzey Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, güney Kanada, Asya ve çoğu Avustralya dahil olmak üzere birçok bölgede yol kenarlarında, otlaklarda ve diğer açık alanlarda doğallaştırılmıştır. Tohumla iyi yayılır ve Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde istilacı bir tür ve yabani ot olarak kabul edilir. Batı Kuzey Amerika'da, rezene, çöl habitatları hariç, vahşi kıyı kentsel orta bölgelerinde ve doğu dağlarında ve tepelerde iç kesimlerde bulunabilir. 

1.3.Beslenme

Rezene meyvelerinin 100 gramlık referans miktarı 345 kcal gıda enerjisi sağlar ve zengin bir kaynaktır.5 kcal besin enerjisi sağlar ve zengin bir kaynaktır. Diyetteki protein, lif, B vitaminleri ve özellikle kalsiyum, demir, magnezyum ve manganez gibi belirli minerallerin Günlük Değeri (GD)%20’si  veya daha fazlasıdır. Günlük Değeri %100'ü aşar. Rezene meyvesi  %52 karbonhidrat (%40 diyet lifi dahil) ,%15 yağ, %16protein ve %9 sudur.

1.4.Kullanımı

Baharatı, rezene bitkisinin yapraklarından, kurutulmuş tohumlarından veya bu tohumların öğütülmesiyle elde edilir. Balık ve tavuk yemeklerinde, salatalarda hoş bir koku ve tat vermesi için kullanılır. Ayrıca bazı  tatlı ve toz gıdaların üretiminde de yerel olarak kullanılmaktadır. Soğan gibi tatlı ve aromatik meyvesi, Kuzey Afrika ve Avrupa ülkelerinde salata haline getirilebilir veya meyve olarak  yenebilir. 

 Floransalı rezene 19. yüzyılda Avrupa'da  bir ilaç olarak ortaya çıktı. 19. yüzyılın sonlarında Fransa ve diğer ülkelerde popüler olan alkollü bir  içecek olan pelin yapımında kullanılan üç ana bitkiden biridir. Akvavit üretiminde de rezene kullanılır.

Bir çok hastalığa şifa kaynağı olan rezene Kids Macun içerisinde de bulunmaktadır.

Mutfak

Rezene bitkisinin kökleri, yaprakları ve meyveleri dünya çapında birçok mutfak geleneğinde kullanılmaktadır. Yabani rezene küçük çiçekleri (dereotu "polen" olarak bilinir) rezene en güçlü ama aynı zamanda en pahalı şeklidir.

Kurutulmuş rezene, tazeyken kahverengi veya yeşil olan ve meyve yaşlandıkça yavaş yavaş donuk griye dönen aromatik, anasonlu bir baharattır. Yeşil kabuklar yemek pişirmek için idealdir, yapraklar hafif bir aromaya ve rezene andıran bir şekle sahiptir. Soğan, sote edilebilen, haşlanabilen, kızartılabilen, ızgara yapılabilen veya çiğ olarak yenebilen gevrek bir sebzedir. Narin genç yapraklar garnitür olarak, salatalarda, salatalara tat vermek, sosları tatlandırmak için pudingler, çorbalar ve balık soslarında kullanılır. Yaprakların tabanı şişmiş ve hassas sürgünler kereviz gibi yenilebilir. Rezene meyvesi bazen  daha küçük tat ve görünümlerine rağmen benzer olan anason ile karıştırılır. Kimyon ayrıca bazı doğal diş macunlarında tatlandırıcı olarak kullanılır. Meyveleri yemeklerde ve tatlılarda kullanılır. Hindistan, Afganistan, İran ve Orta Doğu'daki birçok kültür, yemek pişirmede dereotu kullanır.  Pandit ve Gujarati Keşmir mutfağının en önemli baharatlarından biridir. İspanyol mutfağı / Bengal mutfağı / Ortaca mutfağı  panch phoron ve  beş Çin baharat tozunu harmanlar, Hindistan'dan birçok bölgede kavrulmuş kimyon madde olarak yemeklerden sonra "mukhwas" olarak yenir, sindirime yardımcı olur ve nefesi ferahlatır veya alkole panzehir olarak tatlıdır. 

 Rezene yaprakları Hindistan'ın bazı bölgelerinde  yeşil bir sebze olarak tek başına veya diğer sebzelerle karıştırılarak tüketilir. Suriye ve Lübnan'da genç yapraklar, ijjeh adı verilen özel bir  omlet (soğan ve unlu) yapmak için kullanılır. Taze veya kurutulmuş rezene yaprakları yumurta, balık ve diğer birçok yemek için kullanılır. Floransa kimyonu, bazı İtalyan ve Alman salatalarında, genellikle çiğ et ve tereyağlı veya kızartılmış ve sıcak yemek olarak servis edilen ana bileşendir. Haşlanabilir, marine edilebilir veya risottoda pişirilebilir. 

Rezene, İtalyan sosisinin ana aromatik bileşenidir. İspanya'da rezene bitkisinin sapı salamura patlıcan hazırlamak için kullanılır. Rezeneden bitki  veya ıhlamur çayı yapılabilir.  

 Aromatik özellikleri nedeniyle rezene, ünlü meyan kökü tozunun bileşenlerinden biridir. 

 İsrail'de rezene salatası, tuz, karabiber, limon suyu, maydanoz, zeytinyağı ve bazen sumakla tatlandırılmış doğranmış dereotu soğanlarıyla hazırlanır.

1.5. Üretim

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından gruplandırıldığı gibi rezene üretim verileri anason, yıldız anason ve kişniş benzer baharatlarla birleştirilir. 2014 yılında Hindistan dünya rezene üretiminin %60'ını üretirken, Çin ve Bulgaristan önde gelen ikincil üreticiler (tablo) oldu.

2.Rezenenin Faydaları

• Rezene çayı A, B ve D vitaminlerinin yanı sıra C vitamini açısından da zengindir. Rezene çayı ayrıca antioksidan etkileri ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor gibi mineraller açısından da zengindir. alır. tüm bu faydalı maddelerden. Bu etkiden yararlanmak için genellikle 1 bardak rezene çayı içmek yeterlidir.

• Rezene çayı, sindirim sisteminin düzgün çalışmasına da yardımcı olan doğal aromalardan biridir. Bu nedenle özellikle mide spazmları ve hazımsızlık için de oldukça etkili olan bu çay, gaz sindirici ve gaz azaltıcı özellikler sergilemektedir. Sindirim sisteminizde de aynı sorun varsa, Ramazan ayında iftardan sonra içilmesi gereken şeylerden biri olan bu faydalı çayı gönül rahatlığıyla içebilirsiniz. Ancak ciddi/kronik bir rahatsızlığınız varsa ve doktorunuzun kontrolünde kullanmakta olduğunuz ilaçlar varsa bunları kullanmadan önce  doktorunuza danışmalısınız.

• Rezene çayı sindirim sisteminin normal işleyişini desteklese de çok daha uzun süre tokluk hissi sağlar. Ayrıca içerdiği vitamin ve minerallerden aldığı güç sayesinde metabolizmayı hızlandıran bu çay, tüm bu etkileri ile kilo vermek isteyenlere  yardımcı olmaktan da geri kalmıyor. .

• Yüksek C vitamini içeriği nedeniyle vücutta antioksidan özelliklere sahip olan rezene çayı, serbest radikallerin yani zararlı ve yabancı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Grip ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa karşı vücudu korur. Ayrıca içindeki yonca ve fenkon olarak bilinen maddeler nedeniyle boğaz ağrısına, öksürüğe ve balgam söktürücülere iyi geldiği biliniyor, not alın.

• Çayın içerisinde bulunan güçlü antioksidan özellikler ve potasyum sayesinde vücudun yabancı maddelerin temizlenmesine ve damarların gevşemesine yardımcı olan rezene çayı bu etkisiyle kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlar. . Damarların plak ve toksik maddelerden temizlenmesi sayesinde kan basıncı dengelenir. Rezene çayı özellikle yüksek tansiyon problemi olan kişiler için iyidir.

• Rezene çayı, kas gevşemesi için en popüler doğal bitki çaylarından biridir. Bu etki sayesinde baş ağrısından adet kramplarına kadar vücudun farklı bölgelerinde oluşabilen ağrılarda yardım alabileceğiniz anlamına gelir. Bu çay hem sindirim sistemi için faydalıdır hem de  yukarıda bahsettiğimiz gibi mide kramplarında vücudu destekler.

• Vitamin ve minerallerle dolu olan rezene çayı da bu özellikleri sayesinde sağlıklı cildin desteklenmesine yardımcı olur. Özellikle güçlü antioksidan etkileri olduğu için sivilcelerden cilt kusurlarına, yaşlanma belirtilerinden kırışıklara kadar birçok sorunu iyileştirir. Rezene çayının bu özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız düzenli olarak içebilir veya rezene çayını demleyip soğuttuktan sonra cildinize sürmeyi deneyebilirsiniz.

• Rezene çayı ayrıca antioksidan etkileri ile sinir sisteminin normal işleyişini destekler. Stresin neden olduğu stres, stres ve  uykusuzluk sorununa çözüm sağlar.

• Sindirim ve boşaltım sistemlerinin normal işleyişini destekleyen rezene çayı, bu özellikleri sayesinde bağırsak hareketlerinin de düzenlenmesine yardımcı olur. Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin bu sorundan kısa sürede kurtulmasına yardımcı olur.

Kaynakça

https://scholar.google.com/scholar?hl=tr&as_sdt=0%...

Tüm hakları Saklıdır