Polenin Faydaları Nelerdir?

Polenin Faydaları Nelerdir?

Polenin Faydaları Nelerdir?

1.POLEN

Çocuklar için özenle hazırlanmış, zengin içerikli Kids Macunu, kakao eşliğinde lezzet olarak çocukların tüketimine sunulmuştur.

Tüketimi sonrasında çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, hastalıkların oluşumunu da engeller.

Kids Macunu eşsiz karışımının içerisinde “Polene” de yer vermiştir.

Polen diğer adıyla “ çiçek tozu”, erkek gametini (bu nedenle erkek DNA) dişi gamete taşıyan bir yapıdır. Polen, erkek gametini koruma rolü üstlenip taşıma işlemi gerçekleştirmektedir. Çok dayanıklı olan sporopollenin denilen bir yapıdan oluşan polenin dış duvarı eksin olarak adlandırılır. Bu tabaka çok nadir olarak bulunan ve İç tabaka ise selülozdan yapılmış olup tipik bitki hücre duvarının yapısındadır. Polen tanelerinin boyu 15-100 µm arasındadır. Sıkıştırılmış polen tozu binlerce polen tanesi içermektedir. Taç yaprakların iç kısmında bir veya iki daire üzerine dizilidirler.

1.1.Arı Poleni

Bitkilerin erkek üreme hücresi olan polen, 21 günlük bal arıları tarafından, arı kolonisinin arı sütü üretimi ve larvaların gelişmesinde protein ihtiyacını karşılamak için toplanır. Polen, genç işçi arıların, yavruların ve yavru gıda bezlerinin gelişmesi için gerekli bir besin kaynağıdır. Arı poleni protein, mineral ve vitamin değeri yüksek bir arı ürünüdür. Polen olmadan yavru geliştirilmesi mümkün değildir. Polen elde edildiği kaynağa göre farklı renk ve şekillerde olmaktadır.

1.2.Polenin Kimyasal Yapısı

Arı poleninin en önemli yapı taşı proteinlerden oluşur. Protein bakımından zengin içeriğe sahip olan polenin içeriği aminoasitler, fenolik asitler, steroidler, enzimler antioksidanlar, beta karoten, kalsiyum, magnezyum, selenyum, nükleik asit, lektin, sistein, B1, B2, C ve E vitaminlerinden meydana gelir.İşçi arılarının çiçekli bitkilerden ve orman ağaçlarından topladığı polenlerin besleme değeri aynı kalitede değildir. Örneğin çam ve okaliptüs polenleri genç işçi arılar ve larva gelişmesi için uygun değildir. Söğüt, hardal, karahindiba ve çiriş gibi bitkilerin polenleri çok kalitelidir. Polenin yapısal besin değeri ise, yağ, mineral ve şekerden oluşmaktadır.

2.Polenin Faydaları

Polenin, insan sağlığına etki ettiği faydaları saymakla bitiremeyiz. Tabii öne çıkan sıraladığımız önemli faydalarını sizlerle paylaşacağız. Menopozun zararlı etkilerini yok etmeye yardımcı olan polen erken menopozun gerçekleşmesini de önler. Yaraların daha hızlı iyileşmesine etki sağlarken vücudun kolejin ihtiyacına da polen destek vermektedir. Polen kullanımı bağışıklık sisteminin düzen içerisinde işlemesine destek verir. Düzenli polen kullanımı sonrası karaciğerin sağlıklı olmasına etki sağlar.

2.1.Arı Poleni Nasıl Elde Edilir?

Kovan girişinde polen yakalama olarak bilinen mekanizmalarda polen birikmesi sonucunda arı poleni olarak bilinen nemli besinler oluşur. Ama "arı poleni nasıl yapılır?" Sorunun cevabı bundan çok daha fazlasını kapsadığı gibi petek öncesi eğitim aşamasını da kapsıyor. İşçi arıların çiçeğe yaptıkları ziyaret sırasında yapışan polenler, arının ayağına yaklaştıktan sonra topaklanır. Polen topları adı verilen bu topaklar arının polen kesesinde kovana taşınır. Daha sonra arıcıların poleni toplamak için kovan girişine yerleştirdiği polen tuzaklarında birikir. Tuzaklarda toplanan polenler günlük olarak toplanmakta ve yaş olarak kurutulmakta veya soğuk hava deposunda muhafaza edilmektedir. Daha sonra herhangi bir işleme gerek kalmadan direkt olarak tüketilmeye hazır hale gelir.

2.2.Polen Nasıl Tüketilir?

Polen tüketiminde nasıl kullanılacağı merak konusudur. Polenin çeşitli tüketim örnekleri vardır. Mesela polenin tadından rahatsız olmayan kişiler ölçülü bir şekilde tüketebilir. Polen granül haline getirilerek satılmaktadır. Bu granül halini sütün ya da yoğurdun içine katılarak kullanılabilir. Kids Macun’un içerisinde de yer alan polen kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir

3. Arı Poleni Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Arı poleni alerjisinin belirtileri genellikle diğer alerjik reaksiyonlar gibi görünür. Ancak  polen alerjileri, ilkbahar polen alerjileri ile karıştırılmamalıdır. Polen alerjisinde  göz kızarması, burun akıntısı, hapşırma gibi grip benzeri belirtiler; Arı poleni alerjisi, deri döküntüleri ve nefes almada zorluk gibi diğer gıda alerjilerinde görülebilen belirtilerle kendini gösterir. Arı ürünlerine karşı hassasiyeti olan kişilerin olası tüm sorunları göz önünde bulundurarak arı poleni tüketmeden önce doktorlarına danışmaları ve gerekli testleri yaptırmaları gerekmektedir.

Kaynakça

https://scholar.google.com/scholar?hl=tr&as_sdt=0%...


Tüm hakları Saklıdır