Kuşburnu faydaları nelerdir?

Kuşburnu faydaları nelerdir?

Kuşburnu faydaları nelerdir?

1.KUŞBURNU

Çocuklar için özenle hazırlanmış, zengin içerikli Kids Macunu, kakao eşliğinde lezzet olarak çocukların tüketimine sunulmuştur.

Tüketimi sonrasında çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, hastalıkların oluşumunu da engeller.

Kids Macunu eşsiz karışımının içerisinde “Kuşburnuna” da yer vermiştir.

Latincede ‘’Rosa Canina’’ olarak adlandırılan kuşburnu, C vitamini açısından dünyanın en zengin meyvelerinden birisidir. Tüylü bir içyapısı vardır. Avrupa, Batı Asya ve Afrika’nın kuzeybatı bölgelerinde yetişen bir bitki türüdür. İçerisinde çok sayıda tohuma sahip bu bitki türü sonbaharda olgunlaşır. Limondan 60 kat daha fazla C vitamini bulunduran kuşburnu, taze olarak tüketildiği gibi kurutularak de kullanılır. Genellikle çay ve marmelatı yapılarak tüketilir. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yabangülü, gül elması, itburnu, itgülü ve yiric gibi adlarla da çağırılır.

1.1.Eş Anlamları

Avrupa genelinde bir transektten elde edilen yabani gül örneklerinin büyütülmüş parça uzunluğu polimorfizmi kullanılarak yapılan DNA analizinden ("Caninae" bölümünden 900 örnek ve diğer bölümlerden 200 örnek), aşağıda belirtilen türlerin tek Rosa canina türünün parçası olarak kabul edilir ve bu nedenle R. canina: 

• R. balsamica Besser

• R. caesia Sm.

• R. corymbifera Borkh.

• R. dumalis Bechst.

• R. montana Chaix

• R. stylosa Desv.

• R. subcanina (Christ) Vuk.

• R. subcollina (Christ) Vuk.

• R. × irregularis Déségl. & Guillon

1.2.Yetiştirilmesi ve Kullanımı

B ve E vitamini içeren, köpek güllerinden elde edilen kuşburnunun eti yüksek düzeyde antioksidanlar özellikle polifenoller ve askorbik asit, ayrıca karotenoidler içerir.

Şurup, çay ve marmelat yapımında kullanılan kuşburnu yüksek seviyede C vitamini içerir. Bu sebepten de özellikle kıtlık zamanlarında ve savaş sırasında genellikle kuşburnu şurubu olarak C vitamini üretimi için doğada yetiştirilmiş ve teşvik edilmiştir. Ilıman enlemlere de tanıtılan türler, İkinci Dünya Savaşı sırasında “Rosa Canina” Türkçe karşılığı zafer bahçesi olan victory garden ‘lerine ve yol kenarları da dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletlerinin geneline kıyı boyunca ıslak, kıyı şeridindeki kumlu alanlarda yetişmeye devam etmektedir. Bulgaristan ‘da fazlaca büyüdüğü için çayın yanı sıra şarap yapmak için kullanılır. Rosa Canina Slovenya’da üretilen bir meşrubat olan Cockta ’da aroma verici olarak kullanılmaktadır. Ekili güllerin aşılamasında veya tomurcuklanmasının stok olarak kullanılmasında bu bitkinin formlarından yararlanılır. Özel peyzaj düzenlemelerinde, arazi ıslahında toprağı stabilize etmek için yabani bitkiden yararlanılır.

Kids macunun içerisinde de yer verilen kuşburnu; vitamin kaynağı olmasından kaynaklı çeşitli hastalıkların karşısında zırh görevi görmektedir.

1.3.Mutfakta Kullanımı

Sirke, bal ve brendi ile şekerlenebilirken, meyve turta, güveç yapımında da kullanılmaktadır. Salatalara dâhil edilebilen kuşburnunun çiçekleri ile şurupta yapılabilir.

1.4.Canina Meiosis 

Rosa cinsinin Canina bölümü olan köpek gülleri (çoğunlukla Kuzey ve Orta Avrupa'da görülen 20-30 tür ve alttür) alışılmadık bir meiosis, poliploidide bile (örneğin tetraploidlerde veya hekzaploidlerde) ortaya çıkabilmesine rağmen bazen "kalıcı garip poliploidi" "olarak adlandırılır. Ploidi seviyesinden bağımsız olarak diğer kromozomları tek değerlikli olarak bırakıp yalnızca yedi iki değerlikli oluşur. Tek değerlikli olanlar yumurta hücrelerine dâhil edilir ancak polene dâhil değildir. Diğer bazı organizmalarda da benzer süreçler meydana gelir. Köpek gülleri en yaygın olarak pentaploiddir, yani ' 'Rosa' ' cinsi için yedi kromozomun temel sayısının beş katıdır ancak tetraploid veya hexaploid de olabilir.

2.Kuşburnu faydaları nelerdir? 

2.1.Kuşburnu neye iyi gelir?

Zengin bir besin kaynağı olan kuşburnunu; C vitamini, B1, B2 ve K vitaminlerinden oluşmaktadır. Bunların yanı sıra sağlığa birçok faydası bulunan kuşburnunu protein, mineral, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve meyve asitleri bulundurmaktadır. Mide rahatsızlıklarına etki sağlayan kuşburnu; spazmlar, ülserler, mide tahrişi ve mide asidi eksikliği gibi rahatsızlıklara iyi gelebilir.

Bu meyvenin çok fazla rağbet görmesi bünyesinde bulundurduğu özelliklerden kaynaklıdır. Kabızlık, ishal, safra kesesi rahatsızlıkları, safra taşı, gut, ödem veya su toplaması, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, göğüs rahatsızlıkları, kilo kaybı ve ateşin düşürülmesi gibi problemlerin çözüm kaynağı haline gelmiştir.

Kuşburnunun merak konusu olan faydalarının bazılarını inceleyelim…

2.2.Kuşburnu Öksürük Ve Soğuk Algınlığına Karşı Yardımcı Olabilir

Öksürük, soğuk algınlığı, grip ve solunum yolu rahatsızlıkları gibi enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılan kuşburnu, doğanın en zengin C vitamini kaynaklarından biridir. Kuşburnu, öksürük ve soğuk algınlığı ile savaşmayı c vitaminin sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekleme konusundaki faydası göz önünde bulundurulmalıdır. C vitamininin hem bakteriyel hem de viraj enfeksiyonlarla savaşma çabalarında vücudun genel sağlığı için çok önemli olduğu artık bilinmektedir. Şöyle ki bir çay kaşığı kuşburnu posası portakalın iki katı olan yaklaşık 60 mg C vitamini sağlayacaktır. 

2.3.Kuşburnu Arterit Yakınmalarını Hafifletmeye Katkı Sağlar

Artrit, eklemlerde kızarıklık ve şişlik (iltihaplanma) anlamına gelmektedir. Eklemler vücutta, 2 veya daha fazla kemiğin birleştiği bölgelerde bulunmaktadır. Kuşburnu kullanımı potansiyel olarak artrit eklemler üzerinde sağladığı etkiler ile en umut verici sağlık yararlarından biridir. 

Yapılan bir çalışmada, diz veya ayak bileği osteoartritinden mustarip 94 hastaya üç aylık bir süre boyunca 5 gram kuşburnu özütü veya plasebo verildi. Uzmanlar, kuşburnu takviyesinden yararlanan grubun, sadece üç haftalık ilaç tedavisinin ardından ağrıda önemli iyileşmeler bildirmeye başladığını saptadı. Üç aylık deneme sona erdiğinde, ağrı kontrolü iyileşmeye devam etti ve katılımcılar diğer ağrı kesicileri daha az kullandığını bildirdi.

Yine 112 gönüllünün katıldığı bir araştırmada kuşburnu üzerinde kayda değer bir çapraz deneme yapıldı. Başlangıç için kuşburnu alan grup, eklem ağrısı ve sertliğinde plasebo grubunun göremediği iyileşmeler gördü. Bununla birlikte, takviyeyi değiştirirken kuşburnu alan grup, plasebo verildiğinde bile fayda görmeye devam etti.

Yine yarısına kuşburnu tozu ve diğer yarısına plasebo verilen 94 katılımcıyı içeren bir araştırmada, 12 hafta sonra önemli gelişmeler görüldü. Araştırma sonuçları, kuşburnu grubunun eklem esnekliğinde ve bunun sonucunda yürüme yeteneklerinde kayda değer gelişmeler yaşandığını gösterdi.

2.4.Kuşburnu Sindirime Yardımcı Olabilir

Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada kuşburnu meyvesinin kabuğunun, mide ağrısını önlemeye ve diğer sindirim problemlerini tedavi etmeye yardımcı olabildiği belirlenmiştir.

2.5.Kuşburnu Tüketimi Kan Basıncını Düzenlemeye Yardımcı Olabilir

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı'nın bir raporuna göre, kuşburnu alımı kan basıncı seviyelerinde önemli düşüşlere neden olabilir.

2.6.Kuşburnu İltihap Tedavisine Yardımcı Olur

Danimarka'da yapılan bir araştırmaya göre; düzenli kuşburnu alımı, karaciğer tarafından üretilen ve inflamasyondaki artışla konsantrasyonu artan bir madde olan C-reaktif protein seviyelerini azaltabilir. Ayrıca, bazı araştırmalar kuşburnunun iltihap önleyici özelliklerinin kabuğuna değil tohumuna atfedildiğini belirtmektedir. Kuşburnunun anti-inflamatuar özellikleri de kıkırdak erozyonunu önlemeye yardımcı olur.

2.7.Kuşburnu Kalp Sağlığına İyi Gelebilir

Kuşburnu çayı, kalp krizi ve kan pıhtıları dâhil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlayabilir. Kuşburnu çayının anti-inflamatuar özellikleri, dolaşımı iyileştirmek için arterlerdeki ve kan damarlarındaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Bu durum kan basıncını düzenlemeye ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Nitekim İsveç Deneysel Tıp Bilimleri Departmanı tarafından yürütülen bir çalışmada, kuşburnu tozu alımının kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde azalttığı sonucuna varılmıştı.

Kaynakça


Tüm hakları Saklıdır