Kişnişin Faydaları Nelerdir?

Kişnişin Faydaları Nelerdir?

Kişnişin Faydaları Nelerdir?

1.KİŞNİŞ

Çocuklar için özenle hazırlanmış, zengin içerikli Kids Macunu, kakao eşliğinde lezzet olarak çocukların tüketimine sunulmuştur.

Tüketimi sonrasında çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, hastalıkların oluşumunu da engeller.

Kids Macunu eşsiz karışımının içerisinde “Kişnişe” de yer vermiştir

Kişniş, kinzi veya ashotu  (Coriandrum sativum), 20 ila 60 cm boyunda, pürüzsüz, maydanoz benzeri yapraklı, Canopyaceae familyasından bir yıllık otsu bir bitkidir. Bu bitkinin baharat olarak kullanılan kurutulmuş meyvesi veya tohumları kişniş olarak da bilinir. Kişniş kelimesi Farsçadan Türkçeye geçmiştir. Anavatanı Akdeniz ülkeleridir. Güneybatı Asya ve Kuzey Afrika'da yetişir.

1.1.Morfolojik Özellikleri

Yumuşak ve tüysüz bir bitkidir. 60 cm uzunluğa ulaşabilir. Yenilebilir meyve, 3 ila 5 mm çapında, top şeklindedir.

1.2. Kullanımı

Baharat, kişniş bitkisinin sarı-yeşilden açık kahverengiye değişen küresel meyvelerinin kurutulması veya ezilmesiyle elde edilir. Ayrıca bitkinin taze yaprakları salatalarda, kökleri ise baharat olarak kullanılır. Hoş ve ferahlatıcı bir kokuya, tatlı-baharatlı ve meyvemsi bir tada sahiptir. Yaprakları et yemeklerini tatlandırmak için kullanılır ve zeytinyağlı dolmalara yakıcı bir tat verir. Köfte baharını ana maddesidir. "Buhur şekeri" olarak da bilinen renkli şekerle kaplanmış kişniş tohumları, düğünlerde konukları ikram etmek için kullanılır.

Bir çok hastalığın şifa kaynağı olan kişniş Kids Macun’un içerisinde yer almaktadır.

1.3.Kişnişin Faydaları Nelerdir?

Kişnişin sağlığa faydaları çoktur. Aralarında; Kişniş olarak da bilinir ve cilt iltihabına, yüksek kolesterole, ishale, yaralara, kansızlığa ve hazımsızlığa çok iyi gelir. Kişniş ayrıca adet bozuklukları, çiçek hastalığı, konjonktivit, cilt hastalıkları ve kan şekeri bozuklukları için de faydalıdır. Hatta görüşünüzü korur ve geliştirir. 

 

 Yetiştirildiği Yer: Anavatanı Akdeniz havzası olup, günümüzde yabani veya kültür bitkisi olarak birçok yerde ve ülkemizde yetiştirilmektedir. Özellikle Konya, Burdur ve Isparta bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. 

 Bilinen Malzemeler: Kişniş tohumları nişasta, tanenler, şekerler, immobilizerler ve uçucu yağlar içerir. Uçucu yağı, yüksek düzeyde coriandrol ve düşük düzeyde geraniol, borneol, pinen, phelladron ve asetik asit içerir. 

 Hasat - Depolama: Ağustos'tan Eylül'e kadar bitkiler farklı zamanlarda olgunlaşır, bu durumda bitkiler olgunlaştığında hasat edilir. Gölgeli ve havalandırılmış bir yerde kurumaya bırakılır. Daha sonra hücreler çalkalandıktan sonra saçılan partiküller toplanır.

2.Kişniş Alerjisi

Kişniş, Akdeniz'den Asya mutfağına kadar tüm dünyada popüler olan yapraklı bir sebzedir. Yemek aromalarına eklenebilir veya pişirilerek yenebilir. 

 Kişniş alerjisi nadir de olsa ortaya çıkabilir. Kişniş alerjisinin belirtileri diğer gıda alerjilerinin belirtilerine benzer. Çocukların %4’ü ila %6'sı ve yetişkinlerin %4'ü gıda alerjisine sahiptir. Çoğu gıda alerjisi vakası çocuklukta gelişir, ancak yaşamın ilerleyen dönemlerinde de ortaya çıkabilir. Yıllardır onu yemekte sorun yaşamamış olsanız bile kişnişe alerjiniz olabilir. 

  Kişniş alerjiniz varsa, pişmiş kişnişle ilgili bir sorununuz olmayabilir, çiğ kişniş semptomlara neden olur. Ayrıca bitkiden elde edilen kişniş tohumlarına veya öğütülmüş tohumlardan yapılan kişniş baharatlarına da alerjiniz olabilir.

2.1. Kişniş Alerjisi Belirtileri

Kişniş alerjisinin belirtileri diğer gıda alerjilerinin belirtilerine benzer. Bazı belirtiler şunlardır;

• Kurdeşen,

• Şişmiş, kaşıntılı dudaklar veya dil,

• Öksürme,

• Kusma ve kramplar dahil mide ağrısı,

• İshal.

Ciddi bir kişniş alerjisi, şiddetli ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyon olan anafilaksiye neden olabilir. Kişniş alerjisinden kaynaklanan anafilaksi belirtileri şunlardır;

• Nefes darlığı ve hırıltı ,

• Nefes almada zorluk,

• Baş dönmesi,

• Zayıf nabız,

• Şok,

• Yutma güçlüğü,

• Şişmiş dil,

• Yüzün şişmesi,

• Kurdeşen.

Kişniş alerjisinde anafilaksi yaygın olmasa da, yukarıdaki belirtileri yaşıyorsanız acil tıbbi yardım almanız önemlidir.

Birçok insan kişnişin hoş olmayan sabunlu bir tada sahip olduğunu düşünür. Bu genellikle kişniş alerjisinden kaynaklanmaz. Araştırmalar,  bu hoş olmayan kişniş tadının genetik olabileceğini gösteriyor. Kişnişin tadını sabun gibi düşünen kişilerle, OR6A2 adı verilen belirli bir koku alma reseptör genini etkileyen genetik bir varyantı olanlar arasında güçlü bir ilişki vardır. Olfaktör reseptör genleri koku  duyunuzu etkiler.

2.2.Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Kişnişe  alerjiniz varsa, kişnişin tetikleyici olduğunu doğrulamak ve onu diyetinizden çıkarmak için bir alerji uzmanıyla konuşmalısınız. Herhangi bir alerjide olduğu gibi, onu tetiklemeden kaçınmanın en iyi yolu, ondan tamamen kaçınmaktır. 

  Dünyada bu bitkiyi yemeklerine dahil eden birçok mutfak var. Kişniş, birçok Orta ve Güney Amerika, Akdeniz, Asya ve Portekiz mutfağında popülerdir. Bu yiyecekleri yerken, içerik listesini kontrol ettiğinizden emin olun.  Guacamole veya salsas gibi hazır yiyecekleri satın alırken veya sipariş ederken dikkatli olun, çünkü bunlar kişniş de içerebilir.

2.3. Yiyecek İkameleri

Uzun vadede, özellikle çok fazla kişniş yemeye alışkınsanız, bazı içerik alternatifleri bulmak isteyebilirsiniz:

Maydanoz: Maydanoz, kişniş rengine benzer ve taze bir alternatiftir. Tadı tam olarak aynı değildir, ancak yemeklere benzer bir renk, doku ve ek bir bitki aroması katar. Lezzeti biraz daha acı olma eğilimindedir. Garnitür olarak kullanıldığında kişniş ile aynı görsel etkiye sahiptir.

Vietnam nanesi: Rau ram olarak da bilinen Vietnam nanesi başka bir seçenektir. Kişniş ile aynı aileden değildir, bu nedenle kişniş alerjisi olan kişiler onu yiyebilir. Genellikle çiğ olarak servis edilir.

Kaynakça

https://scholar.google.com/scholar?hl=tr&as_sdt=0%...

Tüm hakları Saklıdır