Keçiboynuzu Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu Faydaları Nelerdir?

1.Keçiboynuzu 

Çocuklar için özenle hazırlanmış, zengin içerikli Kids Macunu, kakao eşliğinde lezzet olarak çocukların tüketimine sunulmuştur.

Tüketimi sonrasında çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, hastalıkların oluşumunu da engeller.

Kids Macunu eşsiz karışımının içerisinde “Keçiboynuzuna” da yer vermiştir.

Akdeniz iklim özelliklerinin var olduğu bölgelerde doğal olarak yetişen ve baklaları (meyveleri)  yenen, hem yeşil çalı hem de ağaç formunda olan bir çeşit bitki türüdür. Latince de Ceratonia siliqua isminde bilinir ve baklagiller familyasına aittir.

Doğal bir antioksidan ve oldukça yüksek bir enerji kaynağı olan keçiboynuzu; 

• A, B2, B3, B6, B12, C, D, E, K vitaminleri,

• Sodyum, potasyum, demir, magnezyum, manganez, çinko, bakır, fosfor, selenyum mineralleri,

• Tanen (tannik asit), galik asit

• Polifenoller

• Karbonhidrat

• Protein

• Yüksek oranda doğal şeker

• ve lif içerir.

1.1.Bilimsel Özellikleri

Keçiboynuzu ağaçları ortalama 15-16 m boyundadır. Yapraklarda 8-17 cm uzunluk ve genişliktedir. Yaprakçıklar 2-4 çiftli, parlak, tersyumurtamsı veya hemen hemen dairesel, 3,5-5,5 × 3-3,5 cm, derimsi, tüysüz, yanal damarlar belirgin şekilde kabarık, tabanı kamamsı veya geniş kamamsı, kenarı dümdüz, ucu yuvarlak, derin girintili veya belirgin yüreksi basıktır. Çiçek salkım ekseni yoğun sarımsı kahverengi havlıdır. Çiçekler kırmızımsıdır. Baklalar çarpık, 10-25 × 2,5 cm kadardır.

1.2.Coğrafi Dağılım Bilgileri

Keçiboynuzunun doğal dağılımı, muhtemelen binlerce yıl önce insan tarafından yayılmış ve ekilmiş olduğu için hala tam olarak anlaşılamamıştır. Keçiboynuzu, Akdeniz Avrupa, Kuzey Afrika, Türkiye ve Orta Doğu'ya özgü olarak kabul edilir. Asya'da, vahşi doğada bulunan Ceratonia siliqua dağılımı şunları içerir; Türkiye, Suriye, Lübnan, Filistin, güney Ürdün, Yemen, Tunus ve Libya Yunanlar tarafından İtalya'ya ve daha sonra Araplar tarafından kuzey Afrika kıyıları boyunca İspanya'nın güneyine ve doğusuna yayıldığı ve buradan Fransa'nın güneydoğusuna göç ettiği düşünülmektedir.

Avrupa'da, Ceratonia siliqua, güney ve doğu İspanya'dan Akdeniz'i çevreleyen ülkelerde, Fransa'nın güneydoğusunda, İtalya'da, Yunanistan'da, Malta'da, Arnavutluk'ta ve Balear Adaları, Ege Adaları ve Kıbrıs gibi Akdeniz adalarında bulunur.

Ceratonia siliquanın dağılımı düşük kış sıcaklıkları ile sınırlıdır, 1.600 m yüksekliğe kadar bulunabilir, ancak ortalama yükseklik aralığı deniz seviyesinden 600 m'ye kadardır.

Ceratonia siliqua başka yerlerde başarılı bir şekilde tanıtıldı ve Amerika Birleşik Devletleri, Güney Afrika ve Avustralya gibi dünyanın Akdeniz iklimine sahip bölgelerinde bulunabilir. Dünyada keçiboynuzu ağacının toplam alanı 87.485 hektar olarak tahmin edilmektedir ve bunun 74.174 hektarı (%84,81) İspanya, Fas, İtalya ve Portekiz arasında dağıtılmaktadır. Bu nedenle, tahmini EOO ve tahmini AOO, tehdit altındaki kategoriler eşiğini aşmıştır.

1.3.Habitat ve Ekoloji bilgileri

Ceratonia siliqua, "Akdeniz kıyısının makileri" ekosistemine ait küçük bir ağaçtır (10 m'ye kadar). Ceratonia siliqua ılıman Akdeniz iklimlerini, ılık ılıman ve subtropikal bölgeleri tercih eder. Bu, uzun ömürlü, yaprak dökmeyen, kserofitik bir tür ve Akdeniz bölgesinin ekolojik koşullarına iyi uyum sağlayan, ancak sıcak ve nemli kıyı bölgelerini tolere eden termofilik bir ağaçtır.Pistacia lentiscus L. ve Olea europea var. sylvestris, bu tür en düşük Akdeniz bitki örtüsü kuşağının en karakteristik birlikteliklerinden birini oluşturur ve bu nedenle bir doruk topluluğu

 (Olea-Ceratonion) olarak kabul edilir.

Ceratonia siliqua, serin, soğuk olmayan kışlar, ılıman ila ılık aylar ve ılık ila sıcak, kuru yazlar ile subtropikal Akdeniz ikliminde iyi yetişir. Donmaya karşı çok hassastır ancak derin sulara nüfuz eden geniş kök sistemi nedeniyle kuraklığa dayanıklılık gösterir. Yapraklar, mevsime göre farklı stratejiler kullanarak kuraklık durumlarında da turgoru koruyabilir. Yıllık ortalama sıcaklık -4 ila 40°C arasında ve yıllık ortalama yağış miktarı 250-550 mm arasındadır.[2]

Bu ağaç, zayıf kumlu topraklar, kayalık yamaçlar ve derin topraklar dâhil olmak üzere çok çeşitli topraklarda büyüyebilir ve adapte olabilir, ancak kumlu, iyi drene edilmiş tınlı ve kireçli toprakları tercih eder. Türler tuzluluğu ve yüksek kireçli substratları tolere edebilir. Ceratonia siliqua çiçekleri temmuzdan kasım ayına kadar çiçek açar, ancak çiçeklenme döneminin zamanı ve uzunluğu yerel iklim koşullarına bağlıdır. Tozlaşma sağlayan böcekler arılar, sinekler, yaban arılarıdır

1.4.Üretim

2017 yılında dünya keçiboynuzu üretimi, dünya toplamının %30'u ile Portekiz liderliğinde 136,540 ton idi. İtalya, Fas, Türkiye, Yunanistan ve İspanya sonraki büyük üreticilerdi.

2.Keçiboynuzu Faydaları

Eşsiz bir niteliğe sahip olan keçiboynuzu virüs ve zararlı bakterilerin çoğalmasını engeller. Antioksidan kaynağı olmasından kaynaklı hem var olan enfeksiyonları hem de oluşabilecek bulaşıcı hastalıkların etkisini azaltır.

Oluşan hastalıklarda iyileşme sürecini hızlandırır. Bitkinliğe karşı gönül rahatlığıyla kullanılabilecek bir besindir. Kan şekerini dengede tutma potansiyeline sahip olduğu gibi astım, bronşit gibi hastalıkların tedavisi için kullanılır. Keçiboynuzundaki kalsiyum miktarı sütten daha fazladır. Bu sebepten kemik gelişimine büyük destek sağlar. Keçiboynuzu sahip olduğu kalsiyum miktarının yanı sıra kalsiyum oksalat içermediğinden böbrek taşı geliştirme riski taşımaz.

 Sütten 3 kat daha fazla kalsiyum içeren keçiboynuzu sağlıklı kemik gelişimine büyük katkı sağlar ve kemik erimesini önler. Bu meyve oksalat içermediğinden böbrek taşı geliştirme riski taşımaz.

2.1.Keçiboynuzu Tozu Faydaları

Keçiboynuzu Tozunda yağ miktarı az olduğu için tokluk hissini arttırarak diyet yapanların vazgeçilmezi haline gelmektedir. Yüksek tansiyon, kalp krizi, inme, kemik erimesi ve böbrek rahatsızlıklarını sodyum oranının az olmasından kaynaklı, oluşabilecek riskleri azaltmaktadır. Kalbin, kasların, sinirlerin ve kemik sağlığının iyi durumda çalışmasına yardımcı olur. Ayriyeten bağırsakları koruyup kan şekerini düzelttiği gibi içerisinde oksalat içermediğinden böbrek taşı geliştirme riski taşımaz.Çölyak hastalığı veya glutene karşı hassasiyeti olan kişiler tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Yaşlanmayı geciktirme, iltihabı giderme, kanserle mücadele etme gibi etkilere sahiptir. Ayrıca sinir sistemine iyi gelir, sinirleri yatıştırır.

Tiremin içermediğinden kronik migren ağrısı olan kişiler rahatlıkla kullanabilir.

Kaynakça

https://scholar.google.com/scholar?hl=tr&as_sdt=0%...


Tüm hakları Saklıdır