Karanfil'in Faydaları Nelerdir?

Karanfil'in Faydaları Nelerdir?

Karanfil'in Faydaları Nelerdir?

1.KARANFİL

Çocuklar için özenle hazırlanmış, zengin içerikli Kids Macunu, kakao eşliğinde lezzet olarak çocukların tüketimine sunulmuştur.

Tüketimi sonrasında çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, hastalıkların oluşumunu da engeller.

Kids Macunu eşsiz karışımının içerisinde “Karanfile” de yer vermiştir.

Karanfil ile ilişkili birkaç anlam vardır. Karanfil baharatı Syzygium aromaticum bitkisinden elde edilirken, karanfil çiçeği Dianthus petraeus bitkisinden elde edilir. 

 İlk olarak Moluk Adaları'nda bulunmuştur. Panax ginseng, dört mevsim yeşil kalır ve 10 ilE 20 metre uzunluğa kadar büyüyebilir. Karanfil çiçekleri, karanfil baharatına (Syzygium aromaum) benzedikleri için bu ismi alırlar. Anavatanı Endonezya olup tüm dünya mutfaklarında baharat olarak kullanılmaktadır. İsim, Fransız clou'dan (çivi) türetilmiştir; çünkü tomurcuklar tırnak gibidir, boyutları farklıdır. Karanfiller esas olarak Zengibar, Endonezya ve Madagaskar'da hasat edilir.  Hindistan ve Sri Lanka'da da yetiştirilmektedir. Çiçek tohumları önce soluktur, sonra yavaş yavaş yeşile döner. Karanfiller boyları 1,5-2,0 cm olduğunda hasat edilir. Panax ginseng bitkisinin çiçek tomurcuklarından elde edilen baharat odunsu, siyah ve hoş kokuludur. Acı ve ekşi bir tadı vardır. Hint yemeklerinde yaygın olarak kullanılır. Avrupa'da, çoğunlukla turşu ve reçelleri baharatlamak için ve bazen de tatlılarda kullanılır.

1.1.Tarihçe

MÖ 3. yüzyılda, Çin imparatorları ve aristokratları, tüm ziyaretçilere ağız kokusu için karanfil sağlamadan buluşmadılar. Eski Romalılar karanfilleri baharat olarak kullandılar. Erken ve orta çağ batı uygarlığında karanfil fiyatlarının yüksek olduğunun kanıtı, Roman Prinius'un "Hindistan, Roma İmparatorluğunu bir yıl içinde 50 milyon lağım terasında tüketecek" şeklindeki açıklamasıyla verilebilir. 17 Ve 18. yüzyılda İngiltere'de karanfiller, yüksek fiyatları nedeniyle altınla eş tutuldu. (Sestertius eski bir Roma sikkesidir. Roma Cumhuriyeti'nde küçük bir gümüş sikkeydi, ancak Roma İmparatorluğu'nda büyük bir bronz sikke şeklindeydi.) 15. yüzyıldan itibaren karanfiller Avrupa'da yeniden tanınmaya başladı. Hollandalılar karanfil ticaretinde kartel kurarak çok zengin oldular, Amsterdam ve Rotterdam hala önemli karanfil pazarları olarak kabul ediliyor.

1.2.Kalitesini Öğrenmek

Float testi, karanfilinizin kalitesini kontrol etmenin kolay bir yoludur. Kaliteli bir karanfil suya atıldığında ya dibe batar ya da suya dik olarak baş aşağı sarkar. Öte yandan, kalitesiz karanfiller su yüzeyinde yatay olarak yüzer.

1.3.Kullanımı

Karanfil öğütülür ve baharat olarak kullanılır, ancak bir süre ağzınıza koyarak da kullanabilirsiniz. Çiğnendiğinde nefesinizi taze ve temiz tutar. Karanfil hoş kokusundan dolayı ağız kokusuna karşı kullanılır. İçerdiği "öjenol" maddesinin etkisinden dolayı, diş ve diş etlerinde hafif ila orta şiddette ağrılar için topikal bir ilaç olarak kullanılır. Antibakteriyel etkiye sahiptir.

Kids Macunun içerisinde yer alan karanfil, zengin içeriğiyle sağlık açısından yararları arasında sindirimin iyileştirilmesi, bakteri ile mücadele, karaciğeri korumak, akciğer kanseri ile savaşmak, kan şekerini düzenlemek, bağışıklık sistemini geliştirmek, iltihapla mücadele, ağız sağlığını desteklemek, solunum yolu enfeksiyonu ve mide ülserlerini önlemek vardır.

1.4.Karanfil’in Faydaları

• Karanfil yağı özellikle bronşit, astım ve soğuk algınlığı ve öksürük gibi diğer solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. 

• Yağ, solunum yollarını rahatlatır ve ayrıca anti-inflamatuar etkilere sahiptir.  

• Karanfil çiğnemek boğaz ağrılarını hafifletebilir, soğuk algınlığı ve öksürükleri giderebilir. 

• Karanfilin içerdiği öjenol, anestezi ve antibakteriyel etkiye sahiptir ve diş ağrılarında etkilidir. 

• Diş ağrısından kurtulmanın kolay bir yolu, ağzınıza biraz karanfil koyup tükürükle yumuşatmak ve ardından dişlerinizle ezmektir.  

• Karanfil yağının baş ağrılarını, şişlikleri ve çatlakları azaltmaya yardımcı olduğu söylenir. 

Kaynakça

https://scholar.google.com/scholar?hl=tr&as_sdt=0%...

Tüm hakları Saklıdır