Kakao'nun Faydaları Nelerdir?

Kakao'nun Faydaları Nelerdir?

Kakao'nun Faydaları Nelerdir?

1.KAKAO

 Çocuklar için özenle hazırlanmış, zengin içerikli Kids Macunu, kakao eşliğinde lezzet olarak çocukların tüketimine sunulmuştur.

Tüketimi sonrasında çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, hastalıkların oluşumunu da engeller. Kids Macunu eşsiz karışımının içerisinde “Kakaoya” da yer vermiştir.

Kakao adını Latincede “tanrıların besini” anlamına gelen “Theobromocacao” kelimesinden alır, 4-8 metre boyunda ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından çikolata yapımında kullanılan bir bitki türüdür.

Tropiklerde yetiştirilen kakaonun doğal yetişme alanı Güney Amerika, Batı Afrika, Batı Hint adalarıdır. Theobromin adlı bir alkaloit eldesinde ve kakao yağı eldesinde kullanıldığı gibi, kakaonun tohumları da çikolata yapımında kullanılmaktadır.

1.1. Etimoloji

Kakao bitki cinsinin "Tanrıların yemeği" anlamına gelen bilimsel adı Theobroma Yunancada "tanrı" manasına gelen θεός (theos) ve "yemek" anlamına gelen βρῶμα (broma) kelimelerinden türemiştir.

1.2. Dağılımı

Doğal yetişme alanları And Dağları’nın etekleri ile Amazon ve Orinoco ırmaklarının havzalarının 200-400 yakınlarındaki yükseltilerde yetişen kakao Orta Amerika’ya Mayalar tarafından getirildiği sanılmaktadır. Düzenli yağmur alan, ılık iklime sahip verimli topraklarda yetişir.

1.3.Tarihçe

Geçmişi Orta Amerika’da tarihin en eski dönemlerinden beri yetiştirilen Kakao, Veracruz Körfezi arkeolojik alanında bulunan Pre-Olmek dönemine ait kaplardan kakao üretiminin M.Ö 1750 yılına dayandığı görülmektedir. Kakao ve sütün karıştırılarak tüketilmesinin popülerlik kazanması İspanyol’ların kıtayı keşfedip kolonosi haline getirip kakaonun Avrupa’ ya getirmesine dayanmaktadır. Kakao tozu zamanla kakao yağı ile karıştırılarak bugünkü çikolata ortaya çıktı. Günümüzde çikolata ile birlikte kakao tozu ve yağı en faydalı besinlerdendir. Böğürtlen, ahududu, çilek, yabanmersini gibi meyveler ondan sonraki sırada yer alır.

2. Üretim

Kakao, dünya çapında 70 bin kilometrekarenin üzerinde bir ekim alanına sahiptir. Üretimin % 40'ını gerçekleştiren Fildişi Sahili'ni, %15'er payları ile Gana ve Endonezya izlemektedir. Diğer kakao üreticileri, küçük miktarlarda olmakla beraber, Brezilya, Nijerya ve Kamerun'dur.

2.1.Kakao’nun Faydaları

Kakao, hipoglisemik etkisiyle kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Mutluluk hormonunu arttırır. Bu sayede stres ve depresyon riskini düşürür. Ayrıca doğal bir antidepresan niteliğindedir. Bağırsakların ve metabolizmanın düzgün çalışmasını sağlar. İdrar söktürücü etkisi olduğu gibi hazmı kolaylaştırıyor. Bağırsak ve idrar yolu spazmlarını çözümlüyor.

Bilim adamlarının Kızıl derili “Cuna” kabilesi üzerinde yaptıkları araştırmalara göre, haftada 40 fincan kakao içen kabile bireyleri, kakaonun içinde bulunan etken madde 'epicatechin' sayesinde Panama’da yaşayan diğer halklardan daha uzun yaşamakta ve ileriki yaşlar da Alzheimer hastalığına da yakalanmamaktalar. Kabilenin çoğunluğunun doğumdan ölüme kadar içtiği tek şey kakao.

2.2.Kullanımı

Hoş bir kokunun meydana gelip acı lezzetinin kaybolması için kakao ağacının tohumları belirli süre zarfında mayalandırılır ve ardından kurutulur. Bu taneler kavrularak, un haline getirilip yağı alınır. Ardından öğütme işlemi tekrar uygulanarak kakao elde edilir. Kakao, sütle karıştırılıp içilir, ayrıca yağı alma işlemi uygulanmamış kakao tohumlarından çikolata elde edilir. Mutluluk hormonunu artıran kakao Kids Macun’un içerisinde yer alan besinlere eşlik ederek çocukların iştahla tüketebileceği bir besin haline geliyor.

Kaynakça

https://scholar.google.com/scholar?hl=tr&as_sdt=0%...

Tüm hakları Saklıdır