Isırgan Tohumunun Faydaları Nedir?

Isırgan Tohumunun Faydaları Nedir?

Isırgan Tohumunun Faydaları Nedir?

1.ISIRGAN TOHUMU

 

Çocuklar için özenle hazırlanmış, zengin içerikli Kids Macunu, kakao eşliğinde lezzet olarak çocukların tüketimine sunulmuştur.

Tüketimi sonrasında çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, hastalıkların oluşumunu da engeller.

Kids Macunu eşsiz karışımının içerisinde “Isırgan Tohumuna” da yer vermiştir.

Latince “Urticaceae” olarak adlandırılan Isırgan, Isırgangiller ailesine mensup olan bir bitkidir.  Alternatif tıp tedavisinde tarih boyunca sıkça kullanılan ısırgan otu genellikle mayıs ve ağustos aylarında yetişmektedir. Çiçek açmakta olup bir yıllık ya da çok yıllık olarak görülebilmektedir. Kendi familyasında birbirine benzeyen ve aynı özellikleri taşıyan pek çok alt türe de sahip olmaktadır. Isırgan otunun tene temas sonrası cildin yanmasına ve tahrişe sebebiyet verdiği için toplama işlemi eldiven takılarak gerçekleştirilmelidir. Kökeni Kuzey Asya olan, Isırgan otu bitkisi; alternatif tıp tedavisinde ülkemizde ve tüm dünyada kullanılmaktadır. Genellikle yaprak ve kökleri kullanılsa da son zamanlarda tohumu da yaygın bir şekilde kullanılmaya başladı.

1.1.Isırgan Otu Özellikleri 

Arasında genel olarak gövdeleri dik olan, dört köşeye sahip, basit ya da tabandan itibaren dallanma görülen formlar yaygındır. Zarar görebileceği canlılar tarafından zarar görmemesi adına üzerinde yakıcı özellik gösteren tüyler bulundurması geliştirdiği bir savunma biçimidir. Yaprakları sağlı, oval şekle sahip, dişli kenarlı ve üst tarafı da koyu yeşil renkte olan, yine yakıcı tüyler ile kaplıdır.

Erkek ve dişi olarak çiçekleri bir arada yaprakların koltuk kısmında uzunca saplı küçük formlar teşkil ederler. Çiçek yapısı genel itibariyle 4 parçaya sahiptir. Meyveleri ise esmer renkte olup fındık yapısındadır. Tohumu ise özellikle yağ ihtiva ettiği için son derece yararlı özellikler göstermektedir. Isırgan otu geleneksel ve güncel kullanımda, toprak üstü kısımları taşımakta olduğu çeşitli bileşiklere sahip olan mineral maddeler taşıdığından ötürü de diüretik etkiye sahip olmasından dolayı tercih edilmektedir.

Özellikle vücudun rahatlaması, idrar yollarının temizlenmesi, romatizma gibi eklem ağrılarının giderilmesi amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Yağ olarak kullanıldığında geniş çapta bir yarar sunmakta ve vücudun hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatlamasını sağlamaktadır.

1.2.Isırgan Tohumu Ne İşe Yarar?

Vücutta etkisizleştirilen toksinlerin idrar söktürücü özelliğiyle dışarı atılmasını sağlar. Lenf sistemini uyarmaktadır. Böylelikle vücudun toksinlerden arınmasında büyük rol oynar. Böbrek taşı oluşumunu önlemekle beraber, safra kesesi ve mesanede taş ve kum oluşumunu engellemektedir. Isırgan tohumu içerisinde yüksek oranda C vitamini bulundurmaktadır. Kan dolaşımını hızlandırırken, sürekli oluşan yorgunlukları ve aneminin hafifletmesini sağlamaktadır. Bunlarla beraber Isırgan otu diş eti iltihabı ve kanamaların oluşumunun engellenmesine yardımcı olur.

1.3.Isırgan Otu Tohumu Neye İyi Gelir?

Solunum sorunları giderirken saman nezlesi ve astım gibi üst solunum hastalıkların hafiflemesine yardımcı olur. Solunum hastalıklarının yanı sıra sindirim sisteminde de işleyişin düzenli hale gelmesini sağlar. Mide bulantısı ve ishali kesmeye yardımcı olurken, prostat hastalıklardan da korunulmasına yardımcı olmaktadır. Cildi güzelleştirir ve sivilce oluşumunu engeller. Eklem ağrılarına ve romatizma sorunlarını önlemektedir. 

1.4.Isırgan Tohumunun Faydaları Nedir?

Üretimi hayli zor olan Isırgan tohumunun faydaları son derece fazladır. Alternatif tıp severlerin yaygın olarak tercih edip kullandıkları bir ürün olan ısırgan tohumu yağı, soğuk sıkım tekniği ile üretilmekte ve barındırdığı şifa özellikleri ile de pek çok sağlık sorununu önlemektedir. Faydalarından birisi prostat sorunlarına iyi gelmesidir. Su ile karıştırılarak tüketildiğinde bu sorunu önlemektedir. İdrar yolu sorunlarına engel olan bu yağ böbrek taşlarının düşürülmesine de yardımcı olmaktadır. Isırgan tohumu yağı özellikle kas rahatsızlığı yaşayanlar için son derece önem teşkil etmektedir. Sağlam bir kemik yapısının oluşumunda yardım sağlayan ısırgan tohumu yağı egzama gibi rahatsızlıkların giderilmesini sağlar. Bu tarz problem yaşayan hastaların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar.

Su ile karıştırılıp tüketildiğinde birçok hastalığa çözüm olurken, diyabet hastalarının kan şekerlerini düzenleme görevini de üstlenmektedir. Aynı zamanda bu şekilde kullanıldığı takdirde kan akışını iyi bir seviyeye ulaştırmasından kaynaklı fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için vazgeçilmez bir zayıflama yardımcısı olarak sunulabilir.

Fiziksel etkilerinin yanı sıra, yaşantımızdaki en büyük sorunlar olarak teşkil edebileceğimiz; stres, öfke, gerginlik gibi sorunların ısırgan tohumu yağı ile masaj yoluyla, giderilmekte ve kişinin rahatlamasında büyük önem sağlamaktadır.

2.Isırgan Tohumu Kullanımı

Isırgan tohumunun kullanımı için birden fazla yöntemler bulunmaktadır. Temel olarak yağ şeklinde bulunur ve dışarıdan veya ağız yolu ile kullanmak mümkündür.

Çokça probleme, içerisinde bulundurduğu ögeler ile şifa olan Isırgan Tohumu, içerisinde birbirinden zengin ve doğal ürünlerin yer aldığı Kids Macunun içerisinde de yer almaktadır.

Kaynakça

https://scholar.google.com/scholar?hl=tr&as_sdt=0%...


Tüm hakları Saklıdır