Hindistan Cevizi Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Faydaları Nelerdir?

1.HİNDİSTAN CEVİZİ

Çocuklar için özenle hazırlanmış, zengin içerikli Kids Macunu, kakao eşliğinde lezzet olarak çocukların tüketimine sunulmuştur.

Tüketimi sonrasında çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, hastalıkların oluşumunu da engeller.

Kids Macunu eşsiz karışımının içerisinde “Hindistan Cevizine” de yer vermiştir.

Hindistan Cevizi Latincede “Cocos nucifera” olarak adlandırılır. Meyvesi tüketilebilen bu palmiye türü (Arecaceae) familyasından tropik bölgelerde yetişmektedir.  Tropik bölgelerde yetiştirilebilen ve meyvesi tüketilen bu meyveden Hindistan cevizi lifi elde edilir. Beyaz taneciklere sahip olan Hindistan cevizi kek ve pastaları süslemek ve tat katmak amacıyla da kullanılmaktadır. Hindistan cevizinin boyu 20 metreyi aşmaktadır. Hindistan cevizinden elde edilen bir sıvı tıpta kullanılmaktadır. Hindistan cevizi 7-13 yaşları arası meyve vermeye başlar. 60 yıl kadar ürün verir. 90-100 yıl kadar yaşar. 

Genellikle toz hâlinde satılır, sert kabuğunun altında Hindistan cevizi suyu denen yoğun sıvı bulunur. Potasyum, sodyum, magnezyum ve kükürt açısından da zengin bir besin olan Hindistan cevizi çok besleyici, güçlendirici bir besindir. Yüksek oranda fakat kolay sindirilebilen yağ içerir. Bu yağ hem fiziksel hem de kimyasal özelliği bakımından tereyağına çok benzer. 

Hindistan cevizi bütün aminoasitleri içeren yüksek kalitede protein içeriğine sahiptir. Kurutulmuş Hindistan cevizinin enerji değerleri oldukça yüksektir. Olgunlaşmış kuru bir Hindistan cevizi midedeki fazla asit problemlerinin tedavisinde de etkilidir ve hastada rahatlama sağlar. Hindistan cevizinin özü sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Hazımsızlık, kolit, mide ülseri, ishal, kusma, gaz, dizanteri gibi rahatsızlıklara karşı da oldukça değerli bir besindir. Kusmayı yatıştırmak için diğer metotlar başarısız kaldığında Hindistan cevizi kullanılabilir.

1.1.Hindistan Cevizi Faydaları

• İltihabı Önleyebilir

Fenolik birleşikleri içermesi nedeniyle antioksidan kabul edilen saf Hindistan cevizi yağı, anti-inflamatuvar özellik gösterir. Anti bakteriyel içeriği sayesinde ağız gargarası olarak kullanıldığında ağız enfeksiyonlarını azaltmada etkili olabilir. Plak oluşumu ve ağız kokusunu gidermede Hindistan cevizi yağından faydalanılır.

• Tokluk Sağlamada Yardımcı Olabilir

Hindistan cevizi yağı, diğer doymuş yağların dışında MCT’ler ve LCT’ler içerir. MCT’lerin yağ yakımını hızlandırdığı araştırmaları mevcut ama yetersizdir. Daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır. MCT’ler açlığı azaltabilir, bu da kilo kaybına yardım edebilir. Ancak yine bu konuda da uzun vadeli daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır. MCT’lerin Alzheimer hastalarının dil ve bilişsel yeteneklerini geliştirdiği de söylenir ancak bununla ilgili daha çok klinik ve bilimsel kanıta ihtiyaç vardır. Kids Macunun içinde yer alan Hindistan cevizi; doğal bir besin kaynağı olup, Kids Macununa tat katmıştır

• Yüksek doymuş yağ içeriği nedeniyle uzun yıllardır sağlıksız olan Hindistan cevizi, diğer yağlara göre daha fazla orta zincirli yağ asitleri (MCF) içerir. Bu yağ asitleri sindirildiğinde sindirim enzimlerine ihtiyaç duymazlar, bağırsaklar tarafından emilir ve doğrudan karaciğere giderler. Orta zincirli yağ asitleri, hücrenin enerji üretim merkezleri olan mitokondriye diğer besinlere göre daha kolay girerek keton oluşumunu teşvik eder ve vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olur. Yüksek doymuş yağ içeriği nedeniyle tüketimi hala tartışmalı olsa da, tropiklerde yaşayan ve günlük diyetlerine düzenli olarak hindistancevizi ekleyen insanların sağlıklarının iyi olduğu gerçeği, Hindistan cevizinin sağlık üzerindeki yararlı etkilerini göstermektedir. 

 • MCT içeriği vücudun tükettiği enerji miktarını da artırır. Hindistan cevizi çok miktarda yağ içerir, bu nedenle kalorileri oldukça yüksektir. Hindistan cevizi, gün boyunca daha enerjik hissetmenize yardımcı olan büyük miktarda enerji sağlar. 

 • Yaygın olarak yağ oranı yüksek olarak bilinen bir meyve olmasına rağmen, lif oranı da yüksektir. %60 gibi çok yüksek miktarda diyet lifi içeren bu meyve, bağırsak hareketlerini artırarak sindirime yardımcı olur, şeker emilimini yavaşlatarak kan şekeri kontrolüne katkıda bulunur, böylece şeker hastalığının önlenmesine yardımcı olur. İnsülin salınımını olumlu yönde etkiler ve kan şekerinin hızlı yükselmesini engeller. Ayrıca yüksek yağ ve lif içeriği sayesinde tokluk hissi sağlar ve sık sık acıkma nöbetlerini önler. 

 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek viral, bakteriyel ve fungal enfeksiyon riskini azaltır. Ham haliyle tüketilmesi boğaz enfeksiyonları, bronşit ve idrar yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıklarda etkilidir. İçeriğindeki doğal idrar söktürücü maddeler de idrara çıkma sıklığınızı artırarak idrar yolu enfeksiyonlarından kurtulmanıza yardımcı olur. 

 • Hindistan cevizi suyu elektrolitler açısından zengindir ve içeriği insan plazmasına çok yakındır. Ağız sağlığı için de oldukça faydalıdır. Ağızdaki zararlı bakterileri öldürür, ağız kokusunu giderir ve dişlerinizi korur.

2.1.Hindistan Cevizi Toz Kaç kalori?

Baharat Dünyası Hindistan Cevizinin 100 gramında 358 kcal kalori, ayrıca 1 Porsiyon yani 5 gram Baharat Dünyası Hindistan Cevizinde 18 kalori bulunmaktadır.

2.2.Hindistan Cevizi Yemek Kilo Aldırır Mı?

Taze Hindistan cevizi kalsiyum deposu olması nedeniyle kemik ve diş sağlığı için çok faydalı. Düzenli kullanımda vücutta oluşan mikropları öldüren Hindistan cevizi tok tutma özelliğinden dolayı ramazan ayında tüketilebilir. Diyetlerde ise ara öğün olarak kullanıldığında açlık hissini yok eder.

2.3.Hindistan Cevizi Tozu Kalorili Mi?

25 gramlık yani 1 orta boy Porsiyon Hindistan cevizi 90 kalori içerir. 1 adet orta boy Hindistan cevizi meyvesi 397 gramdır ve 1.405 kaloridir. Pasta ve tatlıların yapımında sıklıkla tercih edilen rendelenmiş Hindistan cevizi tozunun 50 gramı 306 kalori bulundurur. 1 tatlı kaşığı toz Hindistan cevizi 31 kaloridir.

3.Hindistan Cevizinin Kullanım Alanları

1- Makyaj çıkarma

2- Yüz nemlendiricisi

3- Saç dökülmelerinde

4- Yıpranmış saçlarda

5- Doğal yollardan saçın düzleştirmede

6- Vücut losyonu

7- Diş macunu olarak

8- Tıraş kremi

9- Doğal deodorant yapımında

Kaynakça

https://scholar.google.com/scholar?hl=tr&as_sdt=0%...


Tüm hakları Saklıdır