Çörek Otunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Çörek Otunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Çörek Otunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

1.ÇÖREK OTU 

Çocuklar için özenle hazırlanmış, zengin içerikli Kids Macunu, kakao eşliğinde lezzet olarak çocukların tüketimine sunulmuştur.

Tüketimi sonrasında çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, hastalıkların oluşumunu da engeller.

Kids Macunu eşsiz karışımının içerisinde “Çörek Otuna” da yer vermiştir.

Tıp dilinde “Nigella Sativa” olarak bilinen çörek otunun tohumları siyahtır ve susama benzer. Tarih boyunca yaygın olarak kullanılmıştır. Çörek otunun tohumu ve yağı, çeşitli hastalıkların iyileşmesinde etkin rol oynar. Eski Mısır, Yunan ve hatta İslam literatüründe çörek otunun şifalarına dair pek çok bilgi vardır.

Siyah tanecikler bitkinin tohumlarıdır ve baharat olarak da kullanılır. Birden fazla hastalığa etkisi vardır. Hipertansiyon, karaciğer, böbrek hastalıkları, iltihap ve cilt hastalıklarına karşı çok etkilidir. Tarih boyunca tıbbın en gözde bitkisi olan çörek otu, günümüzde de şifa kaynağı popülerliğini sürdürmektedir. Çörek otunun hem tohumundan hem de yağından faydalanmak mümkündür. 

Kral Tutankamon’un mezarında bile bulunan çörek otu, Kleopatra tarafından güzellik için ve Hipokrat tarafından karaciğer hastalıkları için kullanılmıştır. Bolca içerdiği ‘timokinon’ maddesi antikanserojenik etkileri ile bilinmektedir. Çörek otunun iyi geldiği sağlık sorunları arasında, diyabet, kolesterol, sedef ve egzama, alerjiler, Alzheimer, sindirim sorunları bulunmaktadır. 

1.1.Çörek Otunun İçerdiği Vitaminler

Çörek otunun tohumunun ve yağının vücuda neden bu kadar yararlı olduğunun anahtarı üç ana doğal kimyasaldan kaynaklıdır. Bunlar; timokinon (TQ), timohidrokinon (THQ) ve timol’dür. Çörek otunun tohumunda yağlar, karbonhidrat, albümin ve bir kısmı daha henüz tanılanmamış yüzden fazla besin maddesi bulunur.

Çok değerli maddeler olan doymamış yağ asitleri de içerisinde mevcuttur. Bunlar, Linolenasidi, Alfo linolenasidi, İç yağı ve benzeri yağladır. Eterli yağlar olarak Kofur, Nigellon, Alfa- pinen içermektedir. Ayrıca az miktarlarda B1, B2, B6, Folasidi Niacin, Demir, Kalsiyum, Magnezyum, Çinko, Selenyum ve amino asitler yer almaktadır.

2. Çörek Otunun Kansere Faydası Var Mı?

Bazı çalışmalar timokinonun antioksidan rol oynadığını ve vücudun savunma sistemini geliştirdiğini ve apoptoza (programlı hücre ölümü) neden olduğunu göstermiştir. Günümüzde çörek otunun bileşenlerinin kansere karşı kullanımı ile ilgili pek çok bilimsel araştırma devam etmektedir. Araştırmalar, çörek otunun yağında da bulunan tiyokinonun anti-tümör etkilerinin, kolon kanseri, prostat kanseri, pankreatik ve akciğer kanserinde etkili olduğunu söylemektedir. Tiyokinon ve kemoterapi ilaçları birlikte kullanıldığında tiyokinon, ilaçların toksisitesini azaltmaktadır.

2.1. Alerji Tedavisinde Çörek Otu

Pek çok araştırma, alerjik rinit tedavisinde çörek otunun faydalı olduğunu göstermektedir. Çörek otuyla ilgili bir çalışma onun en sık görülen burun alerjisi semptomlarını hafiflettiğini göstermiştir. Tıkanıklık, burun akması, hapşırma ve burun kanallarının şişmesi gibi

alerjik reaksiyonlara iyi gelmektedir. Ayrıca E vitamini, β-karoten ve biyotin ile birlikte ağız yoluyla günlük alındığında alerji semptomlarını azaltır.

2.2.Çörek Otunun Sağlığa Diğer Faydaları

• Öksürüğe iyi gelir.

• Hazmı kolaylaştırır.

• İdrar söktürücüdür

• Grip tedavisinde kullanılabilir.

• Baş ağrısını hafifletir

• Romatizmal hastalıklara iyi gelir.

• Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır

• Çörek otu özü, boğaz ağrısı ve şişmiş bademciklere iyi gelmektedir. 

Birçok hastalığa şifa olan Çörek otu,Kids Macunun içerisinde de yer almaktadır. Çörek otu, Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.

 Kaynakça

https://scholar.google.com/scholar?hl=tr&as_sdt=0%...

Tüm hakları Saklıdır