Çocuk Gelişiminde Kritik Dönemler ve Beslenmenin Fonksiyonu

Çocuk Gelişiminde Kritik Dönemler ve Beslenmenin Fonksiyonu

Çocuk Gelişiminde Kritik Dönemler ve Beslenmenin Fonksiyonu

Bebeklikten ergenliğin başladığı zaman aralığını kapsayan aşama aşama gerçekleşen, bir önceki kritik dönemin kendinden sonraki kritik döneme ön koşul, hazır bulunuşluk teşkil ettiği dönemler bütününe çocuk gelişimi denir.

Çocuk gelişimi döneminin içerisindeki çok önemli olan bu kritik dönemleri inceleyecek olursak karşımıza 4 tane alt kritik dönem çıkmaktadır.

1. Yenidoğan dönemi: insanın doğduğu andan itibaren ilk 4 haftalık zaman zarfını kapsayan döneme yenidoğan dönemi denir.

2. Bebeklik dönemi: yenidoğan döneminin bitişi ile başlayan 24 aylık zaman aralığındaki döneme bebeklik dönemi denir

3. İlk çocukluk dönemi: bebeklik döneminin bitişi ile başlayan 2-6 yaş aralığını kapsayan dönem ilk çocukluk dönemi veya erken çocukluk dönemidir.

4. Son çocukluk dönemi: Bu dönem erken çocukluk döneminin bitişi ile başlar ve kız çocuklarında farklı, erkek çocuklarında farklı yaşlarda son bularak ergenliğe adım atmış olurlar. Son çocukluk döneminin geç bitmesi insanın doğasında vardır ve endişe edilmesine gerek yoktur.

Genel olarak erkek çocuklarda 6-13 yaş aralığı kız çocuklarında ise 6-11 yaş aralığını kapsayan kritik bir dönemdir.

Çocuk gelişimindeki bu dönemler bir insanın en önemli dönemleridir. Çocukluk dönemi diğer dönemlerden çok daha önemlidir. Çünkü insan; kalan yaşamını çocukluk döneminin üzerinde inşa edecektir. Temel sağlam olursa kalan yaşantımızda o kadar verimli ve mükemmel olur. 

Piaget derki; "Bütün insanlar dönemlerden aynı sıra ile geçer, bu dönemler belirli yaşlar ile ilgilidir. Ancak tüm çocuklar için kesin bir yaştan bahsetmek mümkün değildir."  Çok kapsamlı bir konu olan çocuk gelişiminden kısaca bahsettikten sonra gelelim tüm kritik dönemlerin hepsinde denklemin bir öğesi olan çocuk gelişimi aşamasındaki beslenmeye…

 

Çocuk Gelişimi Aşamalarında Beslenme

Beslenme öğrenilen bir fenomendir. İnsan öğrenmelerini yakın veya uzak çevresinden faydalanarak diğer bir deyişle yakın ve uzak çevresindeki ekosistemden gerçekleştirmektedir. 

Çocukların öğrenmeleri fiziksel olarak gelişmeleri ile gerçekleşir fiziksel gelişim zihinsel gelişimi destekler. Zihin olarak hazır olan birey onu hedefe götürecek fiziki şartların olgunlaşmasını bekler ve şartlar olgunlaşınca hareket başlar. Çocuk pencerenin dış tarafındaki ağacı görür ve ağacı keşfetmek için yürüme  yeteneğinin oluşması bekler.

2 - 12 yaş aralığında öğrenme çevresi; anne, baba ile varsa abla, abi, dede, nine, komşu, oda, ev, sokak, cadde, mahalle şeklinde çember genişleyerek devam eder ve bu çevredeki deneyimleri ona deneyim kazandırır. Bu deneyimlerden bir tanesi de beslenme deneyimidir.

Çocukluk döneminde beslenme ve beslenmeye bağlı gelişen alışkanlıklar

Ebeveynlerin karşılaştıkları en büyük problemlerden bir tanesi de çocuklarındaki iştahsızlıktır. İştahsız olan çocuklar anne ve babayı aşırı derecede endişelendirmektedir. Beslenme hem fiziksel hem de zihinsel gelişimin en üst seviyede gerçekleşmesi için önemli bir etkinliktir. İyi ve doğru beslenmeyen bireyler de gelişim arzu edilen seviyede olmaz. Gelişimini en üst seviyede gerçekleştirmeyen bireyler diğer bireylerden, hayatlarının her alanında geride olabilirler. Örneğin derslerinde başarılı olamayabilirler veya daha yavaş olabilirler. Hatta beslenme bozukluğundan dolayı mideye bağlı hastalıklar, yaralanma olasılıkları daha yüksek olabilir. İç Anadolu Bölgesinde ekmek tüketiminin fazla olmasından dolayı mide ve bağırsak problemleri Ege Bölgesine oranla daha fazladır.

Ne Yapmalıyız?

İştahsızlık problemlerini gidermek ve ortadan kaldırmaya destek olmak amacıyla takviye edici gıdalar tüketmeliyiz. Takviye edici gıdalar tüketirken Doğal olan, organik olan takviye edici gıdaları tercih etmeliyiz. Gelişimi destekleyen ve iştahsızlığı gideren bu gıdaların arasında bal, pekmez, polen, arı sütü gelmektedir. Kendimiz; bal, pekmez, polen ve arı sütünden oluşan bir karışımı yapabilir miyiz ? Elbette yapabiliriz fakat hangi oranda bal, hangi oranda arı sütü ekleyeceğiz ve her seferinde bununla uğraşmak ne kadarda çok zamana mal olacak. Zaman en değerli en kıymetli fenomendir.

Nlife Kids Macun

Nlife Kids macun içeriğinde; bal, pekmez, polen ve arı sütünden oluşan doğal bir karışım macundur. Deneyimleri yıllar alan, Alanlarında uzman gıda mühendisleri tarafından en doğru şekilde hazırlanmıştır. İştah açıcı ve gelişimi destekleyici, glikoz içermeyen doğal bir ürün olarak çocuklar sevsin diye Nlife Kids kakaolu macun üretilmiştir. 

Nlife Kids Macun  Çocuklara Özel Glikozsuz Bal Pekmez Polen ve Arı Sütü Kakaolu

İçindekiler: Bal, Harnup Pekmezi, Hurma pekmezi, Keçiboynuzu unu, Polen, Arı Sütü, Tarçın, Kakao, Isırgan Tohumu, Kuşburnu, Çörekotu, Yenibahar, Üzüm Çekirdeği, Karanfil, Zerdeçal, Rezene, Kişniş, Nane, Yulaf unu, Hindistancevizi, Havuç Tohumu, Kakule, Kına Kına, Sodyum Benzoat. 

Kakaolu lezzetiyle şeker, glikoz ve katkı maddesi içermeyen, doğal içeriğiyle bitkisel macunumuz çocuklarımıza özel olarak üretilmiştir. %100 bal ve pekmez karışımı, bitki yaprak ve tohumlarının zenginleştirilmiştir.

NLife Kids Macunun içeriğinde bulunan güçlü besin kaynakları olan bal, arı sütü, polen sayesinde iştah düzenlemede, büyümede ve zihinsel gelişimimizde destek sağlar. Çocuklarımızın kemik yapısını güçlendirici, direnci arttırarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve antioksidan özelliğe de sahip olması nedeniyle hastalıklara karşı vücudu korumaya yardımcı bir gıda takviyesidir. 

Kullanımı: Her kullanımdan önce kavanoz iyice karıştırılmalıdır. Yaşa göre kullanım oranı değişkenlik göstermektedir.  2 – 4 yaş aralığı için 1 çay kaşığı tüketilmesi tavsiye edilir.4 yaş ve üzeri için günde 2 defa bir tatlı kaşığı tüketilmesi tavsiye edilir. Süt, meyve suyu ve ek gıdaya karıştırarak tüketilebilir. 

Uyarılar: 2 yaşından küçük çocukların tüketmesi önerilmez. Arı ürünlerine alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyona sebep olabilir. Serin ve kuru yerde muhafaza ediniz. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayınız. Emniyet bandı kopmuş ambalajı satın almayınız. "Hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla kullanılamaz." Hamilelerin ve emziren annelerin kullanmadan önce doktoruna danışmaları tavsiye edilir. 

Nlife Kids Macun İlaç değildir. Takviye edici gıdadır.

Tüm hakları Saklıdır