Bal'ın Faydaları Nelerdir?

Bal'ın Faydaları Nelerdir?

Bal'ın Faydaları Nelerdir?

Bal

Çocuklar için özenle hazırlanmış, zengin içerikli Kids Macunu, kakao eşliğinde lezzet olarak çocukların tüketimine sunulmuştur.

Tüketimi sonrasında çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, hastalıkların oluşumunu da engeller. Kids Macunu eşsiz karışımının içerisinde “Bala” da yer vermiştir.

Arılar Nasıl Bal Yapar?

Kovanlardaki Arı Tipleri

1- Kraliçe arı,

2- İşçi arı,

3- Erkek arı.

 

Kraliçe arı yaşadığı süre zarfında tek görevi üremektir. Birden fazla arı ile çiftleşir ve fazlaca yumurta sahibi olur. Çiftleşmeden sonra erkek arı hayatına son vermektedir. Kraliçe arı her iki cinstende yumurtlar. Kızlardan biri kraliçe arı olurken erkeklerin çoğu kraliçe arının döllenmesine yardımcı olur, kalan arılar ise işçi kategorisine girer.

Çalışkan İşçi Arılar Her Yerde Çalışırlar

Çiçeklerin en leziz meyve sularını toplayan işçi arılar yaklaşık 12 saat çalışır. Bir kilo bal için 5.5 milyon çiçeği ziyaret ederek yılın altı ayını üç ayı kovan içinde üç ayı da kovan dışında olmak üzere bir çay kaşığının 12’de 1’i kadar bal yaparlar. Koklama ve hissetme duyuları çok gelişmiş olan arılar, çiçekleri gezerken bu duyularını kullanır. 

Şifa Kaynağı Bal Nasıl Üretilir?

Arılar çiçeklerden nektar toplayarak bal yapar. Bu işlem sırasında polenleme işlemini de gerçekleştirerek çiçeklerin canlı kalmasında etken sağlar. Arılar çalışkanlık bakımından ve yapı bakımından mükemmel varlıklardır. İki mideye sahip olan mucizevî varlık olan arılar bir midesiyle kendi yaşamını sürdürürken diğer midesiyle de çiçeklerden toplamış olduğu nektarları özel ve uğraş verici bir enzimle karıştırarak şifa kaynağı balı yapar.

Bal Üretimi Durmaksızın Devam Ediyor

Arılar, nektarı toplama işlemini gerçekleştirdikten sonra bal üretimi devam eder. Bal yapımında çiçekten nektar alma işlemi yetmemektedir. Dışarıda nektar toplama işlemini gerçekleştiren arı içerideki görevliye arıyı topladığı nektarı teslim eder. Görevli petek arısı gelen nektarı bal mumu peteğe aktarır. Petek dolana kadar bu işlem durmaksızın devam eder. Tüm arılar kraliçe arı ve işçi arı görevlerini en güzel şekilde yerine getirmektedir. Arıların hiç durmaksızın işleyen bu çalışma sistemi bilim dünyasının ibret almasını gerektirecek şekilde ilgisini çekmiştir. Arılar çalışma mekanizmasının işleyişine uyan her yerde çalışmalarını sürdürerek bal yapımını gerçekleştirirler. Yalnız peteklerde değil buldukları kuytu yerlerde, kayalıkların içine ve ağaç kavuklarında bal yapma işlemini gerçekleştirirler. Bal yapma çalışması esnasında bulundukları yeri polen, yani bal mumu ile sıvayıp yaşadıkları alanına yalıtım yapmış olurlar.

Petekteki Yoğun Çalışma Sonrası Bal Oluşumu 

Dışarıdan gelen bala kurutma işlemi kovan içerisindeki arılar sayesinde, yoğun bir çalışma eşliğinde yelpaze yaparak uygulanır. Bu esnada petekteki balın su miktarı olabildiğince azalır ve bu çalışma sonrasında ortaya eşsiz bir tat çıkar. Yapılan bu işlem esnasında %83 olan su miktarı arıların yoğun çalışması sonrasında %16’lara düşer. İşlem gerçekleştikten sonra çalışkan işçi arılar kapatma işlemini bal mumuyla yaparak işlemi sonlandırırlar.

Balın Özellikleri 

Arılar tarafından işlenilen balın özellikleri arıların çiçeklerden topladıkları nektarlardan kaynaklanır.

Haliyle arıların farklı çiçeklerden topladıkları nektarların ve arı kovanlarının yerleşik bulunduğu konumun çeşitliliğine bağlı olarak balın özellikleri değişmektedir. Bal kokusunu çiçeklerin de kokularının kaynağı olan Volatin Yağı’ndan alır.

Bal Kullanım Alanları

Gıda sanayinde besin elementi veya tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Pasta ve fırıncılıkta tatlandırıcı ve bayatlamayı önleyici olarak kullanılmaktadır. Çocuklar için üretilen Nlife Kids Macun içerisinde de yer almaktadır.

Bal’ın Faydaları

Arı ürünlerinin genelinin sağlığa yararı incelenip kanıtlanmıştır. Faydalarını saymakla bitiremeyiz. Balın üretimi de bir hayli zordur. Sadece 1 gr balı üretebilmek için bir arı çiçekleri ortalama 180.000 defa ziyaret eder. Bu zorlu mücadelenin ardında bizleri çeşitli şifalar bekliyor… Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan en doğal besin kaynağı. Şeker yerine kullanılabilir, doğanın bir armağanı olarak nitelendirebiliriz  .Arı balı en az 3000 seneden beri birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmıştır. Bal eski Yunan, Mısır, Hint ve Çin tıbbında kullanılmış, Kur'an'da da şifa olarak nitelenmiştir. Balın, çocuklar için öksürüğü önlediği hususunda kullanılmasını destekleyen güçlü bulgular bulunmuştur.

 

Tüm hakları Saklıdır