Bağışıklık Sistemini Destekleyen Özel Takviye Edici Besinler

Bağışıklık Sistemini Destekleyen Özel Takviye Edici Besinler

Bağışıklık Sistemini Destekleyen Özel Takviye Edici Besinler

Bağışıklık sistemi nedir,  bağışıklık sistemi nasıl olmalıdır?

Bağışıklık sistemi; insan vücudunun ve diğer başka canlı organizmaların, enfeksiyonlara ve diğer hastalıklara karşı organizmayı koruma altında tutan karmaşık ve çok katmanlı sistemin adıdır.

Bağışıklık sisteminin bir hafızası vardır. Organizma doğduğu andan itibaren karşılaştığı tüm mikro organizmaların kaydını tutar. Bağışıklık sistemi; mikrop tanıma, mikroplarla savaşma sistemidir.

Mikropları düşman olarak tanımlayan ve kaydını alan bağışıklık sistemi; organizmaya giren herhangi bir mikropla daha önce karşılaşmış ise hemen yok eder. Böylece mikropların organizma içerisinde çoğalmasının önüne geçmiş olur.

Bağışıklık sisteminde birçok organ ve organizma birlikte bir ahenk içerisinde takım olarak hareket etmektedir. Sistemin içerisindeki en önemli bileşen kesinlikle Beyaz kan veya akyuvarlar olarak isimlendirdiğimiz lökositlerdir. Lökositler kemik iliğinde üretilir.

İnsan vücudu zamanla yorulabilir. Bağışıklık sisteminin içerisindeki herhangi bir organ veya organizma zayıf kalabilir hatta işlemini tamamen yitirebilir bu durumda sistem hata vermeye başlar.

Bağışıklık sistemini oluşturan tüm bu organ ve organizmaları sürekli güçlü tutmanın yollarından bir tanesi de beslenme alışkanlığımızı dengeli ve çeşitli besinler tüketecek şekilde oluşturmamızdır. Alışkanlıklar ise bebeklik dönemi ile kazanılmaya başlanır. Alışkanlıklardan vazgeçmek çok zordur bundan dolayı beslenme alışkanlığımızı en başından doğru oluşturmalıyız.

Mevsimden de yahut zaman bulamamaktan ve en önemlisi alışkanlıklarımızdan kaynaklanan sebeplerden dolayı bağışıklık sistemimizi sürekli güçlü tutacak vitamin ve minerallerin bazılarından mahrum kalabiliriz. Bu çok değerli vitamin ve mineralleri almadığımızı bilmiyor dahi olabiliriz.

İyi beslendiğimizi düşünürüz fakat tek taraflı dengesiz besleniyoruzdur ve bu sebepten bazı vitamin ve mineralleri almaya da biliriz. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için dengeli ve çeşitli beslenmemiz gerekmektedir. Dengeli ve çeşitli besleniyoruzdur fakat doğal olmayan ilaçlı besinleri tüketiyoruzdur. Yine beslenme problemi oluşur.

Tüketirken doğal olanı tüketmeye dikkat etmeliyiz. Tüketirken özel olan ya da ulaşmakta zorlandığımız besinlerin karışımı olan doğal, özel takviye besinlerden olan macunları da beslenme alışkanlıklarımızın bir parçası yapmalıyız.

Özel gurme ürünler sınıfında yer alan doğal bileşenlerden oluşan bir macundan bahsetmek istiyorum. Çocukluk döneminin öneminden bahisle Nlife Kids Macunun içerisinde bulunan taze ve yeni hasat olan doğal bileşenlerden oluşan meyve bitkilerinin faydalarına göz atmak istiyorum.

Nlife Kids Macun; bal, harnup pekmezi, hurma pekmezi, keçiboynuzu unu, polen, tarçın, kakao, ısırgan otu tohumu, kuşburnu, çörek otu, yenibahar, karanfil, üzüm çekirdeği, zerdeçal, rezene, kişniş, nane, yulaf unu, Hindistan cevizi, havuç tohumu, kakule ve, kına kına bitkisi ve arı sütünün belirli oranlarda (alanlarında uzman gıda mühendislerinin en faydalı olacak şekilde karıştırdığı) karıştırılmasıyla oluşan doğal – gurme - özel bir kakaolu vitamin deposu çocuk macunudur.

Bal

Zengin bir kalsiyum ve demir kaynağı olan balın antioksidan antrenin mikrobiyal olduğu araştırmalar sonunda ortaya çıkmıştır. 

Öksürüğü giderici, uyku düzenini iyileştirici, kalp hastalıkları ve damarlarda ortaya çıkan hastalıklara karşı önleyici etkisi mevcuttur.

Bal; sindirim sistemini restore eden içeriğinde bulunan polifenoller ve flavoloidler ile çok değerli ve çok önemli bir antioksidan'a dönüşmektedir. 

Andız Pekmezi: 

Doğal bir antibiyotik, zengin vitamin ve mineral kaynağı olan andız pekmezinin bağışıklık sistemine faydası çok fazladır.

Bağışıklık sistemi için çok değerli olan Demir, magnezyum, kalsiyum, selenyum ve E vitamini içerdiği için bağışıklık sistemi dostu ve destekleyici besinlerin en başında yazabiliriz.

Çocuk gelişiminde kemiklerin ve kemik gelişiminin kritik önemini göz önünde bulunduracak olursak bir yemek kaşığı andız pekmezi 1 günlük kalsiyum değerini %8'ini sağlarken %10 magnezyum değeri ile de öne çıkmaktadır.

Yeterli miktarda magnezyum kansızlığı önler, kan akışını düzenler, kalbi olması gereken ritimde çalıştırmaya yardımcı olur. Bir yemek kaşığı andız pekmezi ile günlük demir ihtiyacımızın %20'sini karşılamış oluruz.

Potasyum minerali bakımından da oldukça zengin olan andız pekmezini oranlayacak olursak bir çorba kaşığı andız pekmezi bir muzun yarısı oranındaki potasyum miktarına eşittir.

Andız pekmezinin başlıca faydaları nelerdir sorusuna şu şekilde kısaca cevap verebiliriz:

 1. Vücudumuzdaki toksinleri dışarı atarak antioksidan görevi görür 
 2. Soğuk algınlığına karşı neredeyse duvar olur 
 3. Kan hücrelerinin kalitesinin artmasına yardım eder 
 4. İltihabı sökerek balgam problemini ortadan kaldırmaya yardım eder 
 5. Gün içinde farkında olarak ya da olmayarak strese girdiğinizde oluşacak olan aktiviteyi önlemeye yardım eder.
 6. Kandaki şekeri düzene koyar 
 7. Cildimizin parlak ve sağlıklı olmasına yardımcı olur

Hurma Pekmezi

İnsan yaşamında ortaya çıkan birçok rahatsızlığa karşı koruma kalkanı görevi görür nokta kısaca faydaları şu şekilde sıralayabiliriz; 

Kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan hurma pekmezi demir minareli bakımından çok zengindir. Vücuttaki demir eksikliğinin giderilmesine yardım ederek kansızlığın giderilmesinde destek sağlayıcıdır. Böylece kanın kalitesini artar kan dolaşımı kusursuzlaşır ve halsizlik, yorgunluk gibi problemlerde ortadan kaldırılmış olur.

Aynı zamanda sindirim sistemini destekleyerek bağırsak ve mide hareketlerini düzenli işlemesine yardım eder. Böylece kabızlık gibi problemlerde ortadan kalkmış olur. 

Hücrelerin sağlıklı kalmasına yardımcı olan hurma pekmezi beyin hücrelerinde destekleyerek zihin kuvvetinin artmasına destek olmuş olur. Astım ve bronşitlerin açılmasına, öksürüğün giderilmesine yardım eder.

Keçiboynuzu Unu

Hastalık düşmanı olarak nitelendirilen keçiboynuzunun keçiboynuzu pekmezi gibi faydaları sayılmayacak kadar çoktur. Çok değerli takviye edici bir besindir. Özellikle kış aylarında mutfaklarımızda mutlaka bulunabilmesi gereken bir gıdadır.

İçeriğinde bolca bulunan çinko, magnezyum, fosfor ve protein gibi mineraller ile birlikte a, b, d, e vitamini bakımından oldukça zengindir. Vitamin ve mineral deposudur.

Sindirim sistemimizin sağlıklı çalışmasını sağlayarak; bağırsak ve midemizin güçlü ve doğru çalışmasına yardımcı olur. Böylece hazımsızlık, mide ağrıları gibi problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Kötü kolesterolün düzenini sağlayarak uzak tutmaya yardımcı olur. Muhtemel kalp ve damar problemlerinin önüne geçmede destek olmuş olur.

Kış hastalıkları dediğimiz, soğuk algınlığı grip ve nezlenin baş düşmanı olan keçiboynuzu unu ve keçiboynuzu pekmezi çok değerli bir besin olduğu ispatlanmıştır.

Yüksek miktarlarda kalsiyum ihtiva eden keçiboynuzu unu ve keçiboynuzu pekmezi en kritik dönem olan çocukluk döneminde daha bir öneme sahip olarak en kritik görevi üstlenir; çocukların gelişimini hem zihinsel hem de fiziksel olarak güçlendirir ve hızlandırır.

Güçlü bir kemik yapısına sahip olmak isteyen çocukların sürekli tüketmesi gereken besinlerden bir tanesidir keçiboynuzu pekmezi ve keçiboynuzu unu.

Güçlü bir enerji kaynağı olan keçiboynuzu unu ve keçiboynuzu pekmezi sürekli hareket ve gelişim halinde olan çocuklarımızın besin listesine mutlaka olmalıdır.

Polen

Arı ürünlerinin en değerlilerinden bir tanesi olan önemli bir takviye edici gıdadır. Demir ve çinko zengini olan polen, başlıca kemik, cilt ve saçta etkilidir.

Hem çocuklar hem de yetişkin bireyler için kritik öneme sahiptir. Kemikler için güçlendirici ve geliştirici özelliğinin çok yüksek olması gelişim çağındaki çocukların olmazsa olmaz gıdaları arasında yer almaktadır.

Esansiyel amino asitler dahil %7 ile %40, protein bakımından %25 ile %60 oranında karbonhidrat, esansiyel yağ asitleri ile birlikte %1 ile %2 oranında yağ %0,2 ile %2,5 oranında flavoloidler, A, B1, B6, C, D ve E vitaminleri, fosfor, çinko, kalsiyum, magnezyum, potasyum, Demir, bakır, sodyum, ve selenyum ihtiva etmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirici, açık yaraları iyileştirici, şişlik ve iltihap giderici, kalp ve damar sağlığını güçlendirici, kötü hücrelerin ortaya çıkmasını engelleyici, vücudun direnç ve dinamik olmasını destekleyici, sindirim sistemini düzenleyici, enerji verici özelliklere sahiptir.

Tarçın

Tarçın denilince aklımıza hemen diyabet gelmektedir. Tarçın diyabete iyi gelir mi? İnsanların tarçın'ın diyabeti iyi geldiğini düşünmesi doğru mudur?

İnsanlar bu düşüncelerinde haklılar çünkü tarçın; tip 2 diyabet olarak adlandırılan diyabetin en büyük düşmanıdır. Tip 2 diyabet hastalarının kan şekerinin dengelenmesinde büyük rol üstlenir. Ayrıca tarçın doğrudan kan hücrelerinde çalışır ve şekerin kanda durmasını engelleyerek doğrudan enerjiye dönüşmesini yardımcı olur. 

Tip 2 hastalığım yok tarçına da çok ihtiyacım yok demeyiniz. Glikozu iyileştirerek açlık kan şekerini dengelerken, triglasitleri azaltılmış olur. Böylece kötü kolesterolü düşürmüş olur.

Tarçın tüketerek; mantar, bakteriyel elementlere karşı kendimizi korumuş oluruz. Bilinenin aksine tarçın sadece Sonbahar ve kışın değil her mevsimin besinidir.

Isırgan Otu

İçerisinde bol miktarda c vitamini ve klorofil barındıran ısırgan otu tohumu mikrobiyotik hastalıklarda kan hastalıklarında, kalp - damar hastalıklarında alerjik problemlerde ve egzama sorunlarında etkili bir rol oynar.

Başlıca faydaları şu şekildedir;

 • Önemli bir kan temizleyici olarak bilinmektedir
 • Mükemmel bir gaz giderici ve bağırsak temizleyicidir
 • İdrar yolları problemleri ve idrar yollarındaki iltihaplanmalara karşı yardımcıdır
 • Adet kanamaları döneminde etkili rol oynar
 • Isırgan tohumu vücudumuzun direnç seviyesini artırarak vücudun güçlü kalmasına yardımcı olur
 • Karaciğer, safra kesesi, akciğer ve dalakta görülen genel problemlere karşı ısırgan otu tohumu etkili bir rol üstlenir
 • Tansiyonu dengeleyici etkisini de bilmemiz gerekir
 • Kabızlıkla birlikte soğuk algınlığına karşı faydalı olduğu bilinmektedir

Kuşburnu

Kış günlerinde tarçın ile birlikte popüler olan ürünlerin en başında gelmektedir. Neredeyse her evde kış mevsiminde kuşburnu ürünleri bolca bulunur ve tüketilir. İnsanların bol miktarda bulundurup tükettikleri kuşburnunun içinde polifonal bileşenlerde mevcuttur.

C vitamini ve e vitamini ile birlikte karotenoidler gibi güçlü antioksidanlar bulunmaktadır.

Tüm dünyada bilinen ve kabul görmüş güçlü bir antioksidandır. Bunu haklı çıkarırcasına kuşburnu; serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olan oksidantif stresin azalmasına destek olan bu sebeple kötü huylu hücre oluşumuna, kardiyovasküler hastalıklarda dahil olmak üzere başka ortaya çıkacak çıkmış çıkması muhtemel kronik hastalıklara karşı koruma sağmaktadır.

Kuşburnu meyvesi antioksidan özelliğinden dolayı kalp ve damar hastalıklarına karşı insan vücudunu korumaya destek olur. İçerisindeki c vitamini miktarının yüksek olması sebebiyle bağışıklık sisteminin güçlü kalmasında önemli bir rol oynar.

C vitamini ile birlikte daha önce de bahsettiğimiz gibi a ve e vitaminleri ile birlikte poliyenler açısından da oldukça zengin olduğu belirtmiştik. Tüm bu sebeple vücudumuzu koruyan lenfositlerin bol miktarda üretilmesine destek olmaktadır.

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için diyete başlamışsınız; kuşburnunun içerisinde bulunan tiliroside isimli antioksidan ile yağ yakımı hızlanacaktır. Böylece kilo alımı azalacak ve kilo vermenize destek olmuş olacaktır.

Mide ve bağırsak hastalıkları bulunan insanlarda öncelikle midenin asit dengesini normal seviyelerde döndürerek ülser ve ülser türevleri hastalıklara karşı yardımcı olmaktadır.

Kalojene de değinmek istersek; Kalojen çok bilinen ünlü bir proteindir. Kuşburnu meyvesinin içinde yüksek miktarlarda kolajen bulunmaktadır. Kalojen cildin yenilenmesine, elastikiyetinin artmasına ve cildin gene rotasyonuna yardımcı olur.

Çörek Otu

Bağışıklık sistemin güçlenmesinde çörek otunun çok özel bir rolü vardır. Kanserle savaşıyorsanız çörek otu alternatif bir destekleyicidir. Astım hastası olan bireylerin ilaçlarının yanında çörek otu bulunmalıdır.

Öksürükken, hırıltıya, sorunum şikayetlerinden akciğerle ilgili şikayetlere karşı etkinliği de gözle görülmüştür. Çörek otu yüksek oranda antioksidan içerir. Timokinon bu antioksidanlardan bir tanesidir. Bu bileşiklerde akciğer dostudur. dİkkat ve hafıza problemi çekenler içinde önemli bir destekleyicidir.

Yenibahar

Tropikal bir meyve-bitki olan yenibaharın ana vatanı Amerika kıtasıdır. İçerisinde a, B6, c vitamini riboflavin ve niasin yüksek miktarlarda bulunmaktadır.

Özetle;

 • Kan basıncını düzenler, damar sertliğini giderir, kan hücrelerini arttırır, kan dolaşımını hızlandırır.
 • Antiseptik özelliği anti mikrobiyal özelliği ve anti bakteriyel özelliklerinden dolayı ağız ve diş sağlığımızı korumaya yardımcı olmaktadır.
 • Gaz, şişkinlik, hazımsızlık ve mide kramplarına iyi gelir
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde yardımcıdır
 • Mide bulantısı ile birlikte ishal problemleri için önemli bir yere sahiptir
 • Hafıza-odaklanma ile ilgili problemlerin giderilmesine yardım eder
 • Kuşburnu gibi yenibahar meyvesi de içeriğinde bulunan yüksek miktarlardaki c vitamini sayesinde soğuk algınlığı, nezle, bronşit ve kuru öksürük gibi problemlerin ortadan kalkmasında önemli bir yardımcıdır.

Üzüm Çekirdeği

 • Üzüm çekirdeğinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Saçları güçlendirir saç dökülmesini engeller.
 • Damarları güçlendirir, kan dolaşımını hızlandırır.
 • Kötü huylu hücre oluşumunu engellemeye yardım eder.
 • Cildin genç ve taze görünmesini sağlar.
 • Enfeksiyon kapmamızı engeller iltihabı sökmeye yardımcı olur.
 • Kireçlenme, egzama, sinüzit, gastrit, kolit, idrar yolu enfeksiyonu gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur.
 • Zengin bir e vitamini kaynağı olduğu için gözlerin görüş keskinliğini artırmaya yardımcı olur.

Karanfil

İçeriğindeki mineraller ve vitaminleri şu şekilde sıralayabiliriz; Manganez potasyum ve k vitamini. Bu vitamin gibi mineraller güçlü antioksidanlardandır.

Zerdeçal

Araştırmacıların yıllarca üzerinde çalıştıkları kadim bir bitki olan zerdeçal ile ilgili söylenecekleri sıralayacak olursak güçlü bir antienflamatuar ve güçlü bir antioksidan olduğunu söyleyebiliriz.

Rezene

Bağışıklık sistemini dengede tutan rezene az miktarda tüketilir. Solunum sistemi mide ve bağırsak sistemi, dolaşım sistemleri üzerinde pozitif yönde etkiye sahiptir.

Kişniş

Bireyler üzerindeki etkilerini kısaca özetleyecek olursak;

 • Ciddi oluşan iltihaba iyi yönde etki etmektedir
 • Kolesterolü dengeleyici etkisi vardır
 • Mide ve bağırsak problemlerine karşı yardımcıdır
 • Ağız sağlığını korumaya yardımcıdır
 • Kan ritmini iyi yönde etkiler
 • Kemik gelişimini destekler
 • Cilt hastalıklarına iyi gelir
 • Görme bozukluğunun azaltılmasında yardımcı olur
 • Kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur

Nane

İnsan sağlığı açısından nane bitkisinin faydaları;

 • İBS olarak kısalttığımız irritabl bağırsak sendromuna karşı etkisi bilinmektedir. Tüm bunlar mide ağrısı, gaz, şişkinlik ve beslenmeye bağlı bağırsak problemleridir. Bu problemlerin ortalıktan kalkmasına yardımcı olur.
 • İnsan vücudunda oksidantif stresin neden olduğu hücresel hasarları en aza indirecek olan antioksidanlarla benzer özellikleri sahip fibo besinler içermektedir.
 • Burundaki boğazdaki bronşlardaki ve akciğerlerdeki tıkanmaları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kronik öksürüğünü ortaya çıkartmış olduğu tahrişleşmeleri hafifletmeye yardımcı olur.
 • Nane baş ağrısını gidermede güçlü ve ferahlatıcı etkisi ile birlikte yardımcı olurken mide bulantılarının giderilmesine katkı sağlar
 • Sindirim sistemini destekleyerek tükettiğimiz besinlerin daha kolay sindirip bağırsaklar tarafından emilimlerini kolaylaştırır

Yulaf Unu

Hamur ağırlıklı tüketim yapanlar veya hamur işi ürünler tüketenler ürettikleri ürünlere bazen yulaf onu da eklemektedirler.

Yulaf ununun faydasını sıralayacak olursak

 • Yulaf onu düşük glisemik index barındığından dolayı kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olur
 • Lifli yapısından dolayı bireyi tok tutar
 • Yulaf lifi bağırsaklarımızın daha düzenli çalışmasını sağlamaktadır
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemimize yardımcı olur
 • Zengin bir enerji kaynağıdır

Hindistan Cevizi

Zararsız doymuş yağ içeren Hindistan cevizi yağı epilepsi ve alzheimer gibi hastalıklara karşı terapik etkiye sahiptir.

Hindistan cevizi diyabeti kontrol altında tutmaya yardımcıdır. Mide, bağırsak fonksiyonlarının düzenli işlenmesine destek olur. Hindistan cevizi içerisinde bulunan diyet lifi sayesinde tüketmiş olduğumuz besinlerdeki vitamin ve minerallerin kolayca bağırsaklar tarafından emilimini sağlar.

Hindistan cevizi; bağışıklık fonksiyonunu artırmaya yardımcı olurken vücudumuzdaki sistematik inflamasyonu azaltmaya yardım eden çok güçlü antioksidan içerdiği için serbest radikalleri ortadan kaldırarak hücre hasarının en az seviyede gerçekleşmesine katkıda bulunup metabolizma da veya yaştan kaynaklanan hastalıkların ortaya çıkması riskini minimalize etmiş olur.

Antiviral, antifengal, antibakteriyel ve anti parazit olan Hindistan cevizi bağırsak sistemini destekleyen besinlerin en önemlilerinden bir tanesidir.

Havuç Tohumu

Antioksidan ve c vitamini zengini olan havuç tohumu detoks etkili, bağışıklık güçlendirici bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocukluk döneminin en önemli problemlerinden bir tanesi olan ve daha sonra alışkanlıklarımızla birlikte tüm yaşantımız boyunca ciddi problemlere dönüşen mide ve bağırsak problemlerinin giderilmesinde yardımcı olur.

Kakule

Sindirim sistemi, ağız sağlığı, kalp ve damar sağlığı, hafıza ve odaklanmayı güçlendirici bir gün depresyon düşmanı, solunum yollarını destekleyici özelliğinin yanı sıra güçlü bir antioksidandır.

Kına Kına Bitkisi

Vücut rengini arttırıcı etkisi ile birlikte sıtmaya karşı da önemli bir bağışıklık sistemi destekleyicisidir. Çocukluk döneminin en büyük problemlerinden bir tanesi olan anne babaların korkulu rüyası, stres kaynağı iştahsızlığı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

İştahsızlığı gidermenin yanı sıra halsizlik, yorgunluk ve yorgunluğa bağlı problemlerin giderilmesinde yardımcı olur.

Kuvvet güç verici kilo aldırıcı fonksiyonları ile kına kına bitkisi çocukluk dönemini çok değerli bir besin kaynağı takviye edici ürünü olmuştur.

Arı Sütü

Halk arasında neredeyse tüm faydaları bilinen arı sütü en popüler takviye edici gıdaların başında gelir. Hafıza ve odaklanma ile ilgili pozitif etkileri ilk karşımıza çıkan özelliklerinden bir tanesidir.

Sinir sistemine katkısı hafıza destekçiliği ile birleşince zeka geliştirici - sinir sistemini güçlendirici etkisi onu çok cazip bir ürüne dönüştürüyor.

Kakao

Yenibahar bitkisi gibi kakao ununda anavatana Amerika kıtasıdır. Potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, tiamin, riboflavin, niasin, folat, b6, e ve k vitaminleri Bakanlığı oldukça zengin bir gıdadır.

Çocukların çok sevdiği kakaonun çocuk gelişimine faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

İçerisinde flavonal ve flavoloidten dolayı beyin gelişimine ve korunmasına yardımcı olur.

Bronşit ve astım gibi hastalıkların giderilmesine yardımcı olur. Vücuttaki enfeksiyonların giderilmesine yardımcı olurken obeziteye karşı etkilidir. Zengindir kaynağı olan kakao çocuk gelişimi dönemlerinde kronik kabızlık ve bağırsak problemlerinin giderilmesinde yardım eder.

Vücuttaki eksik olan bakır ve magnezyum tamamlamaya yardımcı olan kronik yorgunluk sendromunun azalmasına destek olur.

Tüm hakları Saklıdır